Výhřez meziobratlové ploténky

Výhřez meziobratlové ploténky je už diagnóza, kterou většina pacientů slyší od chirurga či neurologa. Jde o stav, kdy dochází k dráždění nervu právě vazivovou ploténkou a subjektivní pocity jsou pálení, brnění či bolest v oblasti třísel, zadního stehna či předního svalu stehenního.

Vznik tohoto stavu může být rychlý, např. při rychlém zvednutí břemene nebo rychlém pohybu i dlouhodobý, kdy se dlouhodobou zátěží dráždí stále stejné místo a to zareaguje lokálním poškozením. Člověk tady potom cítí bolest, více či méně intenzivní, dyskomfort v pohybu, nejistotu v pohybu a v tom, že nemůže dělat vše, co by chtěl nebo si přál.

Dá se říci, že bolest zad či poškození meziobratlové ploténky má více faktorů, které se opakují. Většinou si lidé podporují přetížení či bolest zad tím, že neumí zapojit některé svaly, které jsou pro páteř velmi důležité a také, že neumí naslouchat tomu, co jim tělo říká. Neví pak, co mají dělat a to nadále situaci zhoršuje. V pozadí dále vznikají blokády páteře, které situaci ještě zhoršují tím, že omezují pohyb v jedné části páteře a ten se opět někde musí kompenzovat zvýšenou pohyblivostí.

V ordinaci potkávám všechny typy vzniku výhřezu ploténky a většinu z nich je možné řešit konzervativně, bez operace, až do stavu, kdy je možné normálně žít či žít jen s lehkými omezeními. Je opravdu možné ploténku vrátit zpět či nastavit fungování páteře tak, že není třeba operací a řezání. Ono mít jizvu v zádech či stopu po hojení páteře není také mnohdy výhra. Ani operatéři mnohdy nejsou úplně jasní ve výsledcích operačního zákroku a sami říkají, že je to 50:50. Mnoha pacientům operace vůbec nepomohla.

Rekonvalescence neboli proces úzdravy může být různý a to podle stáří problému, ale i celkové situace pacienta. U někoho je možné celý proces velmi rychle vrátit do stavu, kdy je člověk bez omezení u někoho je to vše na delší dobu.

V léčbě je třeba aktivovat svaly, které jsou mnohdy nefunkční. Jsou to svaly, které jsou dechové a zároveň se zásadně podílí na stabilitě a pružnosti páteře. Dále je třeba, aby se odstranily všechny blokády, které se na bolesti a výhřezu podílí. Tím chci říct, že ně vždy stačí k nápravě pouze cvičit. Naopak, stává se mi často, že ke mě lidé přijdou po třítýdenní kůře a říkají, že sice rehabilitaci měli, ale ta se sestávala pouze z cvičení a to mnohdy ještě svalů, které to příliš nepotřebovaly…

Je tedy důležitá cílená diagnostika a detailní rozbor všech důvodů, které k bolesti vedou. Poté je třeba nastartovat komplexní a cílený proces, který vede k tomu, že nemusíte na operaci a můžete se vrátit do života tak, jak si to představujete.

výhřez ploténky_fyzioterapieTomas_Rychnovsky

výhřez ploténky