Bolí vás záda po jízdě autem? Previous item Chcete mít zdravá záda?... Next item Chcete se zbavit bolesti...

Bolí vás záda po jízdě autem?

Už nemusí. Máme pro vás tipy, které vám pomohou dojet do cíle bez bolesti a s úsměvem…

Sedačky v autě nejsou většinou místem, které zádům pomáhá. Za volantem často ztuhneme, mohou se u nás projevit symptomy dlouhodobého přetížení a zbytečně zatěžujeme místa na páteři. Ačkoliv jsme v autě často, i přesto je možné negativní dopad sedu v autě minimalizovat. Popišme si, jak na to.

Na počátku jízdy si nařiďte sedačku tak, aby byla spíše kolmo k zemi. Nemusí být zcela kolmo, ale abyste v ní neleželi. Zapněte bezpečnostní pás a vnímejte, zda vás něco někde netlačí nebo vyloženě nebolí. 

Zkuste si představit, jaký tvar asi má vaše bederní páteř. Neměla by být úplně kulatě prohnutá – směrem do předklonu. Pokud v autě nemáte bederní podpěru, dejte si pod bederní část páteře složenou deku tak, aby vám podpírala od beder až po dolní části lopatek. Je vhodné, když jsou bedra podepřena společně se střední částí páteře. Nemusí to být tlustý deka, stačí opravdu dva centimetry měkké deky. Podložení páteře je individuální a je vhodné jej během jízdy měnit.

Vsedě povolujte hrudník a šíji. Tím se usnadní dýchání do břicha, které také využívejte. Pod bezpečnostním pásem, který jde přes hrudník, povolte a pod spodní částí pásu dýchejte. Zbytečně se nerovnejte, máte tam deku, ta často postačí a jen vnímejte povolení svalového napětí na co nejvíce místech.

Když děláte v průběhu jízdy přestávky, lze cvičit strečink na prsní svaly, strečink na uvolnění hrudníku, procvičit dechové svaly a bederní páteř. Uvolní se tak důležitá místa, která chrání páteř a také povolíme strnulost, která při jízdě autem vzniká. 

Pokud chcete přežít cestování bez úhony, můžete cvičit v našem kurzu Záda bez bolesti. Naučíte se v něm vše podstatné pro prevenci i léčbu bolesti páteře. Takže, ať vás nic nebolí a těšíme se na vás v kurzu!

Dr. Tomáš Rychnovský Ph.D.
+420 605 425 678
tomas@tomasrychnovsky.cz
Klinika Elite medical
Na Příkopě 22, Praha 1
Poskytovatelem služeb on-line kurzu je Ing. Eva Rychnovská, IČO: 14232391
se sídlem: Smiřických 644/3, 251 01, Říčany
© 2022 ARTEP.cz