Bolest bederní páteře vystřelující do nohy trápí mnoho lidí. Týkat se může těch, kteří mají sedavé zaměstnání i těch, kdo vykonávají fyzicky náročnou práci. Čím je ale tento druh bolesti přesně způsoben? Pojďme si odhalit jednotlivé příčiny a říct si, jak se s nimi správně popasovat.
Bolest bederní páteře vystřelující do nohy se zhoršuje při sezení, stání, chůzi nebo ohýbání, tedy bohužel téměř při všem. Ostrá nebo pálivá bolest v dolní části zad se nemusí šířit jen do jedné, ale klidně do obou nohou. Velmi často mohou dotyční pociťovat brnění nohy, někdy až necitlivost.
Mohlo by vás také zajímat: 9 nejčastějších příčin brnění rukou přes den i v noci
Každá bolest má svou příčinu, i ta vaše. Jen zdůrazním, že nemusí jít pouze o jeden faktor, ale kombinaci několika faktorů, včetně těch, co souvisí s lidskou psychikou.
Jedním z nejčastějších důvodů bolesti bederní páteře je vyhřeznutí meziobratlové ploténky. Když ploténka vyhřezne, může tlačit na nerv a způsobit bolest, která se šíří do celé nohy. Tohle onemocnění můžete znát pod pojmem ischias nebo také houser. Setkat se s ním můžete nečekaně v úplně obyčejné situaci, kdy se zvedáte z postele a najednou vás ochromí ostrá bolest dolní části zad, která pokračuje dolů po noze.
S přibývajícím věkem se naše páteř opotřebovává. Ploténky a další části páteře postupně ztrácí svou strukturu i funkci, což označujeme jako degenerativní změny. Tyto změny mohou způsobit zúžení míšního kanálu (spinální stenóza) nebo rozvoj kostních výrůstků (osteofytů), které tlačí na nervy, co vedou až do nohou.
Spondylolistéza je stav, ke kterému dochází, když jeden obratel sklouzne přes obratel pod ním. V důsledku toho obratle většinou tlačí i na kořeny nervů a vás tak zasáhne bolest nohy od bederní páteře.
Jako muskuloskeletální poruchy označujeme všechna onemocnění týkající se svalů, kloubů, šlach, vazů, nervů a kostí. Za bolest bederní páteře vystřelující do nohy může tedy i napětí nebo křeče svalů, a to v důsledku špatného držení těla, nadměrné fyzické aktivity nebo třeba i stresu. K těmto problémům může vést také dlouhé sezení v práci bez přestávek.
Více o bolesti spodních zad se dočtete zde.
Kdo mě zná, tak ví, že léky odsouvám na druhou kolej a stejně tomu je i u tohoto typu bolesti. Pokud vás bolest nohy od bederní páteře trápí, vyzkoušejte nejprve fyzioterapii. Cvičení pod dohledem odborníka pomáhá zlepšit pružnost a sílu svalů kolem páteře, což zabraňuje útlaku nervů.
Cviky na bolest bederní páteře vystřelující do nohy můžete navíc provádět i doma. Možná vás zarazilo, že zdůrazňuji cvičení podle specialisty a do toho zmiňuji možnost cvičit doma. Jde o to, že můžete mít oboje v jednom a přihlásit se na online Kurz Žít bez bolesti zad. Na bolest se spolu podíváme komplexně, abychom ji nejen vyléčili, ale také jí předcházeli.
Na druhou stranu se sluší říct i to, že pro některé pacienty není konzervativní léčba řešením a je nutná operace. Mezi běžné chirurgické zákroky patří mikrodiskektomie (operace vyhřezlé ploténky) nebo laminektomie (odstranění části obratle, aby se snížil tlak na nervy). Tím vás tady ale nechci strašit. Věřím, že se vás nic takového týkat nebude, ale je důležité o tomto scénáři vědět a nebát se vyhledat lékaře, když vám cviky nebo léky nepřináší úlevu.
Kromě pravidelného cvičení, dbejte na správné držení těla, a to nejen při sezení nebo chůzi, ale i zvedání těžkých předmětů. Nezapomeňte si hlídat také jídelníček. Nadváha totiž zvyšuje tlak na páteř, který bývá příčinou degenerativních změn. Důležitá je i vaše psychická pohoda. Omezte množství stresových faktorů ve vašem životě a naučte se je zvládat.
Bolest bederní páteře vystřelující do nohy nebo jakákoliv jiná bolest zad vás znovu nezaskočí, jedině když budete myslet na své fyzické i psychické zdraví.
TIP: Metoda uzdravujícího přijetí – Souvislost psychiky a těla
Za bolest bederní páteře vystřelující do nohy nejčastěji může vyhřezlá ploténka, degenerativní změny páteře, Spondylolistéza nebo onemocnění týkající se svalů, kloubů, šlach, vazů, nervů či kostí.
Na bolest nohou od bederní páteře by vám mělo pomoct pravidelné cvičení pod dohledem fyzioterapeuta. Důležité je myslet na správné držení těla při veškerých činnostech, udržovat svou váhu v normě a omezit množství stresorů.
Veškeré cviky, nejen na bolest bederní páteře vystřelující do nohy, byste měli provádět pod dohledem odborníka. Mezi účinné cviky patří například přitahování kolenou k hrudníku, kočičí hřbet nebo protahování hamstringů. Stěžejní je ale jejich správné provedení.
Pokud vás bolest bederní páteře vystřelující do nohy trápí při práci, dbejte hlavně na správné držení těla. To platí jak pro sedavá zaměstnání, tak manuální práce, obzvlášť při zvedání těžkých předmětů. V pracovním prostředí je důležitá ergonomie i pravidelné přestávky.