Trigger pointy, známé také jako spoušťové body, jsou malé nenápadné uzlíky pod kůží, které ale mohou nadělat pěknou paseku. Často způsobují nepříjemnou bolest. Mohou být velmi citlivé na dotek a způsobovat bolest nejen v místě jejich vzniku, ale i na jiných částech těla. V tomto článku se blíže podíváme, co jsou trigger pointy a jak je odstranit, aby nezpůsobovaly bolest.
Trigger pointy jsou malé, bolestivé uzlíky ve svalových vláknech. Vznikají v důsledku změn napětí svalových struktur a jak už jsme si řekli, mohou způsobovat bolest nejen v místě svého vzniku, ale také v jiných částech těla. Často je můžete nahmatat třeba na trapézech, kde bývají obzvlášť citlivé. Způsobují pocit zatuhlých svalů na šíji a ramenech, navíc se s nimi objevuje i bolest svalů na krku, která může přecházet dál.
Abychom mohli lépe zapracovat na odstranění trigger pointů, je důležité umět rozpoznat dva hlavní druhy, a to aktivní a latentní. Aktivní trigger pointy způsobují bolest i v klidu a tato bolest šíří se do okolí. Oproti tomu latentní trigger pointy bolí pouze při stlačení, snižují pružnost a způsobují ztuhlost svalů.
Závažnost spoušťových bodů můžeme rozdělit na tři stupně: mírná až střední bolest, kterou lze odstranit několika masážemi, silnější, ale stále lokalizovaná bolest vyžadující více sezení, a třetí stupeň, kdy bolest vystřeluje do dalších částí těla.
TIP: Jak uvolnit skříplý sval pod lopatkou?
Ale proč vůbec vznikají? Mezi nejčastější příčiny vzniku trigger pointů patří:
Trigger pointy lze najít poměrně jednoduše: většinou je nahmatáte prsty. Na dotek ucítíte drobná ztuhlá místa podobající se uzlíku pod kůží. Když na trigger point zatlačíte, nemusíte cítit bolest jen ve stlačeném místě, ale může vystřelovat i do jiných částí těla.
TIP: Co dělat při akutní bolesti zad?
Pokud nevíte, zda se jedná o trigger pointy nebo jen o zatuhlý sval, tady jsou některé typické příznaky, které se objevují spolu se spoušťovými body.
TIP: Chcete si vytvořit návyky pro dlouhodobě zdravá záda? Vstupte do online kurzu Žít bez bolesti zad, ve kterém se formou video lekcí naučíte fyzioterapeutické cviky pro celé tělo.
Máme pro vás několik bodů, které poslouží jako návod, jak odstranit trigger pointy. Uvolnění a postupné odstraňování trigger pointů může být nepříjemné a bolestivé, ale pokud to zvládnete, uleví se vám. Bolest pak postupně odezní bolest i z jiných částí těla.
Trigger pointy se nejvíce objevují v několika svalových skupinách, které jsou často přetížené nebo vystavené špatnému držení těla. Zde jsou ty nejproblematičtější svaly:
Trapézový sval se táhne od spodní části lebky přes krční a hrudní obratle až k lopatce a klíční kosti. Patří k místům, kde má čas od času trigger pointy téměř každý. Horní část tohoto svalu zvedá ramena a pohybuje hlavou. To je spojeno i se stresem a špatnými návyky, jako je nepřirozené držení hlavy. Z trigger pointů na trapézech se šíří bolest od krku až k hlavě a do spánků nebo se objevuje bolest pod lopatkou.
TIP: 10 tipů, co pomáhá na bolest krční páteře
Zdvihač lopatky, ukrytý pod trapézem, zvedá lopatku a otáčí hlavou. Pokud na tomto místě najdete trigger pointy, obvykle se projevují tím, že při pohybech hlavou cítíte bolest svalů a máte pocit, že vás každý pohyb bolestivě tahá. Způsobují také ztuhlý krk a můžete cítit bolest při otáčení hlavy. Bolest často vychází z místa mezi krkem a ramenem. Nejčastěji je zdvihač lopatky přetěžovaný špatnou polohou při sedavém zaměstnání.
TIP: Uvolnění krční páteře a 8 tipů, co funguje
Podhřebenový sval, který se nachází na zadní straně lopatky, je nejvíce aktivní při pohybu ramen. Trigger pointy se zde často objevují kvůli sportům jako tenis nebo badminton. Bolest trigger pointů může vystřelovat do ramene, paže a někdy i k prstům. Ppak může způsobovat třeba také brnění končetin nebo mravenčení prstů.
Asi moc dobře víte, že trigger pointy nejsou zrovna nic příjemného. I když budete postupně pracovat na jejich uvolňování až k úplnému odstranění, mám pro vás i další tipy, které vám mohou pomoci.
Správné cvičení může zlepšit prokrvení svalů, zvýšit jejich flexibilitu a podpořit rychlejší regeneraci trigger pointů. Existuje několik druhů cviků, které se zaměřují na určité svalové skupiny a pomáhají snižovat svalové napětí:
Fyzioterapeut dobře pozná spoušťové body, umí je uvolnit a používá k tomu různé metody jako manuální terapii, ultrazvukovou terapii, kineziotaping a další. Navíc vám doporučí také cviky pro zlepšení a uvolnění trigger pointů i pro zdraví celého pohybového aparátu.
Pokud chcete definitivně skoncovat s bolestí způsobenou trigger pointy, vyzkoušejte unikátní online kurz Žít bez bolesti zad, který byl vytvořen na základě fyzioterapeutických zkušeností. Najdete v něm celkem 24 video lekcí se cviky zaměřenými na zdravá záda a zdravý pohyb. Naučíte se správnou techniku, jak cvičit, správně dýchat a vytvoříte si zdravé návyky pro bezbolestná záda. Navíc kurz máte neustále u sebe, takže vám může posloužit také jako první pomoc.
TIP: Co na kurz říkají lidé, kteří ho už mají za sebou? Podívejte se na reference tohoto výjimečného online kurzu.
Masáže jsou jedním z nejběžnějších a nejúčinnějších způsobů, jak uvolnit svaly a trigger pointy. Masér obvykle moc dobře pozná, kde se spoušťové body nachází, a podobným způsobem jako v návodu je uvolňuje. Pokud jdete na masáž se záměrem uvolnění trigger pointů, předem se domluvte s masérem, aby se na tuto oblast zaměřil. Navíc si při masáži také odpočinete.
Suchá jehla je technika, při které se používají velmi jemné jehly k proniknutí do svalové tkáně bez aplikace léků. Tato metoda je podobná akupunktuře, ale namísto zapichování jehel do energetických drah na těle vycházející z čínské medicíny se jehly zapichují cíleně do trigger pointů. Díky tomu se naruší svalové napětí a uvolní se i v hlubších místech, kam se třeba při masáži nejde dobře dostat.
Baňkování je speciální druh masáže, při které jsou na pokožku umístěny speciální baňky (skleněné, plastové nebo silikonové), které vytvářejí podtlak na konkrétním místě. Tento podtlak zlepšuje průtok krve, uvolňuje svalové napětí a pomáhá zmírnit bolest. Obvykle se bańka přiloží přímo na místo spoušťového bodu, které uvolňuje podtlakem.
Trigger pointy jsou malé, bolestivé uzlíky ve svalech, které vznikají kvůli přetížení nebo stresu. Často se jim říká také spoušťové body. Nacházejí se v konkrétních svalových vláknech, kde způsobují napětí a bolest při dotyku. Často bolest přechází z těchto míst i do dalších částí těla a způsobují kromě bolesti také ztuhlost svalů a napětí.
Trigger pointy jsou často velmi citlivé na dotek a tlak. Často se projevují jako lokální svalová ztuhlost. Snadno je najdete tak, že budete pomalu prohmatávat bolestivou oblast. Tlakem ruky poznáte tuhé místo na svalu, které může být bolestivé. Toto místo se může podobat malému uzlíků pod kůží, který je na dotek jiný než okolní sval.
Trigger pointy můžete uvolnit tlakem přímo na postižené místo. Jemně zatlačte prstem kolmo na bolestivý bod a zhluboka dýchejte. Místa těchto spoušťových bodů mohou být bolestivá, ale během několika vteřin by se měly nepříjemné pocity postupně zmírnit tím, jak se sval začne uvolňovat.
Odstranění trigger pointů bývá postupné. Může se stát, že po ošetření hlavního problému se objeví další spoušťové body, kterým je potřeba věnovat pozornost. Abyste odstranili spoušťové body, je potřeba je pravidelně uvolňovat tlakem. K tomu můžete přidat také pravidelné masáže a cvičení.
Nejlepším způsobem, jak zvládnout stres a napětí, je fyzický pohyb. Ať už běháte, plavete, cvičíte jógu nebo jezdíte na kole, pravidelné cvičení pomáhá nejen uvolnit tělo, ale i zklidnit mysl a zapracovat na vnitřním klidu. Pohyb nejenže dokáže zmírnit stres, ale také napomáhá v udržení dobré kondice, což je velmi důležité, abyste se vyhnuli svalovému napětí a bolesti.
Na uvolnění trapézových svalů je ideální profesionální masáž. Právě v oblasti trapézů jsou nejčastěji trigger pointy, které způsobují bolest v celé této oblasti a mohou omezovat pohyb. Uvolnění trigger pointů, masáže a pravidelné cvičení pomůže od přetížení svalů, které často vzniká kvůli sedavé práci nebo stresu.
Lavelle, E.D., Lavelle, W. and Smith, H.S., 2007. Myofascial trigger points. Anesthesiology clinics, 25(4), pp.841-851.
Zhuang, X., Tan, S. and Huang, Q., 2014. Understanding of myofascial trigger points. Chinese medical journal, 127(24), pp.4271-4277.
Dommerholt, J., Bron, C. and Franssen, J., 2006. Myofascial trigger points: an evidence-informed review. Journal of Manual & Manipulative Therapy, 14(4), pp.203-221.
Huguenin, L.K., 2004. Myofascial trigger points: the current evidence. Physical therapy in sport, 5(1), pp.2-12.