Proč jóga nestačí? Cvičíte, a přesto vás bolí záda? Víme, proč…

Ze své zkušenosti s pacienty, kteří ke mně přicházejí do ordinace, vím, že se o sebe stará spousta lidí. Pravidelně cvičí, zdravě se stravují, sportují. Přesto je trápí bolest zad. Zlobí je tupý tlak v zádech, píchání na hrudi nebo ostrá bolest v nějakém kloubu. Proč to tak je, když ti lidé cvičí pilates, jógu, plavou, běhají nebo jezdí na kole?

Každému sportu něco chybí. Často to bývá propojenost svalů těla, spolupráce svalových skupin v těle. Svaly totiž nejsou počítače, které pracují pořád ve stejné kvalitě. Potřebují údržbu, potřebují, abychom je vedli, který sval se kterým musí znovu začít spolupracovat. Pokud tomu tak není, pohybový systém se na jiném místě přetěžuje a to vede k bolesti.

Svaly jsou totiž ze své podstaty od narození ve vzájemné souhře. Náš způsob žití je z této souhry vyrušuje a ony pak nejsou schopny chránit páteř a klouby od přetížení. Možná jste nevěděli, že pro zdravou bederní páteř je důležité mít správně zapojené břicho. Nebo že pro rovná záda je stěžejní dobře zapojit svaly kolem lopatek ve vzájemné souhře se svaly dechovými a hýžďovými.

O těchto souvislostech se bohužel moc nemluví, dokonce ani u trenéra v posilovně nemusíte tyto souhry trénovat správně. Ani od svého neurologa se nemusíte dozvědět, jak se starat o páteř, ve které máte výhřez ploténky. Rovnou vás pošle „někam“ cvičit anebo na operační stůl.

Audioseriál

Už během kojeneckého vývoje se zapojují základní svalové souhry pro zdravý pohybový systém. Jsou to souhry, na kterých má stát naše páteř celý život. Cviky odvozené z vývojové kineziologie dovolují, abychom my dospělí nemuseli trpět bolestí. Stačí se jen naučit zapojovat svaly tak, aby vám pomáhaly.

A protože speciální cviky pomohly mnoha mým pacientům, sestavil jsem kurz Záda bez bolesti online. Doporučuji v něm cviky, které učím pacienty ve své fyzioterapeutické praxi. Tou prošly tisíce pacientů a věřím, že kurz pomůže uzdravit i vás. Zvu vás mezi nás.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů