Jak si ulevit od bolesti zad v 2. trimestru těhotenství

Co způsobuje bolest zad v 2. trimestru a co na ni pomáhá

Bolest zad v druhém trimestru těhotenství je mnohem častější než v prvním trimestru. Bolest zad v 2. trimestru může být poměrně nesnesitelná a je vhodné ji proto včas řešit.

V předchozím článku už jsme si řekli, že je to zcela běžný problém v těhotenství, ve 12. týdnu bolestmi zad trpí až 28 % žen a v posledním měsíci těhotenství až 66 % žen.

Pojďme se podívat na to, jak si ulevit od bolesti zad v 2. trimestru těhotenství, jaké cviky pomáhají a ve kterých případech už vyhledat lékařskou pomoc.

TIP: Bolí vás v těhotenství i kyčle? Přečtěte si náš článek.

Audioseriál

Příčiny bolesti zad v 2. trimestru těhotenství

Některé ženy bolí v 2. trimestru záda tak, že propadají zoufalství. Nejčastěji se objevují v druhém trimestru bolesti zad v kříži, ale často trápí ženy i bolesti v oblasti beder a hrudní páteře. Bolest zad umí být v druhém trimestru opravdu nepříjemná a může vystřelovat až do oblasti kyčlí nebo nohou. Co způsobuje bolesti zad v druhém trimestru:

Jednou z hlavních příčin bolesti zad v 2. trimestru těhotenství bývá zvyšování tělesné hmotnosti a její nové rozložení v rámci ženského těla. Na tak rychlý přírůstek není organismus zvyklý a způsobuje  neobvyklou zátěž na páteř.
Jednou z hlavních příčin bolesti zad v 2. trimestru je přibírání hmotnosti.

Rychlé přibírání hmotnosti

Jednou z hlavních příčin bolesti zad v 2. trimestru těhotenství bývá zvyšování tělesné hmotnosti a její nové rozložení v rámci ženského těla. Na tak rychlý přírůstek není organismus zvyklý a způsobuje  neobvyklou zátěž na páteř.

Ženy často dělají zásadní chybu, že se při chůzi i při stání zaklání dozadu, snaží se tak vyrovnat s rostoucím bříškem, neuvědomují si ale, že právě tento způsob držení těla je zcela špatně a dochází tak k vychýlení v oblasti kříže. To postupně vede k přetížení zádového svalstva a způsobuje bolesti zad.

Zvýšená produkce hormonů

Nepomáhá ani fakt, že během těhotenství dochází ke zvýšení produkce relaxinu, což je hormon, který pomáhá uvolnit vazy v pánevní oblasti a připravit tělo na porod. Tím, že těhotenské hormony způsobují vyšší měkkost a elasticitu vaziva, ženy jsou náchylnější k bolestem zad.

Špatné držení těla

Už jsme si řekli, že kvůli rostoucímu bříšku dochází k tomu, že se ženy zaklání dozadu a dochází tak ke špatnému držení těla. Bohužel je pravda, že řada žen má špatné držení těla už před těhotenstvím a tento problém se začne více projevovat až v těhotenství.

Naštěstí to není nic neřešitelného. Od bolesti zad v druhém trimestru mohou velmi efektivně pomoci speciální cviky, které vám uleví od bolesti a naučí vás správnému držení těla. Je také vhodné se naučit správně dýchat do břicha.

Doporučujeme zkusit speciální online kurz pro těhotné, který je pod vedením fyzioterapeuta Tomáše Rychnovského. Cviky zvládnete z pohodlí domova a máte zaručeno, že budete dělat opravdu takové pohyby, které vám pomohou od bolesti zad a připraví vás na poslední trimestr, který bývá na bolesti zad ještě náročnější.

Stres

Stejně jako v prvním trimestru i stres v druhém trimestru může zhoršovat bolesti zad. Těhotenství je pro mnoho žen přirozeně stresovým obdobím, a o to víc je důležitější se snažit se stresem pracovat a naučit se říkat ne všem situacím, které by pro vás mohly být stresové.

Proč je stres tak nebezpečný? Stres znemožňuje kvalitní regeneraci tkání a ruší správnou svalovou koordinaci. Stres je považován za největšího nepřítele zdravých zad v těhotenství i mimo něj.

TIP: Co na bolest kostrče v těhotenství?

Málo pohybu

V 2. trimestru už většina žen netrpí ranními nevolnostmi a pokud se cítili v prvním trimestru bez energie, v druhém trimestru se už postupně energie vrací.

Pokud jste v prvním trimestru museli jen odpočívat, protože vám nevolnosti nic jiného nedovolily, je možné, že vás bolí záda z nedostatku pohybu.

Pohyb je velmi důležitý v době těhotenství a to nejen pro zdravá záda, ale i jako příprava na porod. Ideální je plavání, těhotenská jóga nebo stačí delší procházky. Nepřepínejte se a nezačínejte se sportem, který jste nikdy předtím nedělala. Vždy se snažte vnímat své tělo a dělat pouze takové pohyby, které vám jsou příjemné.

TIP: Kegelovy cviky v těhotenství: Jak posílit pánevní dno?

Na bolesti zad v 2. trimestru efektivně pomůže cvičení
Na bolesti zad v 2. trimestru efektivně pomůže cvičení

Co pomáhá na bolesti zad v 2. trimestru

Ať už vás teprve začínají bolet záda nebo už trpíte nesnesitelnými bolestmi zad v druhém trimestru těhotenství, začněte to okamžitě řešit. Existují totiž velmi jednoduché způsoby, jak si od bolesti zad ulevit, a díky tomu budete moct prožívat těhotenství v daleko větší pohodě:

Cviky na bolesti zad v 2. trimestru

S cvičením na záda je vhodné začít co nejdříve. Ideálně hned jak zjistíte, že jste těhotná. Nikdy ale není pozdě. Jak už jsme vám doporučili výše, je vhodné cvičit pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, který vás naučí, jak správně dýchat do břicha a jaké cviky provádět.

Pokud nechcete nikam docházet, doporučujeme online kurz pro těhotné od fyzioterapeuta Tomáše Rychnovského, cvičení nejsou nijak složitá a stačí vám pouze 15 minut denně.

Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský se specializuje na léčbu a prevenci bolesti v pohybovém systému a máte tak jistotu, že všechny cviky, které jsou v kurzu, jsou bezpečné pro vás i vaše miminko.

Zkuste cvičit

Mezi některými ženami koluje mýtus, že v těhotenství se nesmí cvičit. To není pravda. Pokud jste byly aktivní před těhotenství, můžete téměř se všemi aktivitami pokračovat i v těhotenství, dokud jsou vám příjemné. Těhotné ženy, které nesportovaly, by měly zařadit alespoň pohyb v podobě prenatální jógy, plavání, pilates nebo delších procházek.

Pohyb a sport během těhotenství nejenže pomáhá s bolestmi zad, ale je vědecky ověřeno, že ženy, které během těhotenství jsou aktivní, mívají snazší porod. Pokud máte pochyby o tom, které sporty můžete provádět během těhotenství, obraťte se na svého ošetřujícího gynekologa.

Naučte se správně držet tělo

Jak už jsme zmínili výše, držení těla hraje klíčovou roli v prevenci a léčbě bolesti zad v 2. trimestru těhotenství. I proto je důležité provádět cviky na posilování svalové a vazivové tkáně, zejména v oblasti páteře. Silná svalová a vazivová tkáň v oblasti páteře pomáhá v těhotenství zmírnit přetěžování, které je způsobené rychlým nabírání hmotnosti.

TIP: 12 tipů, co na bolest zad v těhotenství

Pořiďte si vhodnou obuv

Už na konci druhého trimestru začínají některé ženy trpět otoky nohou. I proto je vhodné se zaměřit na ideální obuv (například barefoot boty nebo ortopedickou obuv), díky které budete mít rovnoměrně rozložené těžiště, budete posilovat svaly chodidel a vám poskytnou dostatek prostoru.

Zkuste akupunkturu

Při nesnesitelných bolestech zad v druhém trimestru může krátkodobě pomoct i akupunktura. Akupunktura je v těhotenství bezpečná, většina těhotných žen ji snáší dobře a je bezbolestná. Specialista by měl přizpůsobit ošetření vašemu těhotenství. Je vhodné používat tenčí jehličky a maximálně 6–8 jehliček na jedno sezení.

Je důležité si uvědomit, že akupunktura řeší problém pouze krátkodobě a neřeší příčinu bolesti.

Dopřejte si těhotenskou masáž

Stejně jako akupunktura, i masáž může krátkodobě ulevit od bolesti. Od 20. týdne těhotenství už nelze masáž provádět v leže, ale můžete ji absolvovat v předklonu či jiné poloze, na které se domluvíte s masérem.

TIP: Nesnesitelná bolest zad v těhotenství a co s tím?

Masáž může pomoci s bolestí zad, do 20. týdne těhotenství ji lze provádět v leže
Masáž může pomoci s bolestí zad, do 20. týdne těhotenství ji lze provádět v leže

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud mimo bolesti máte následující příznaky:

  • Horečku,
  • pálení při močení,
  • vaginální krvácení.

Výše uvedené příznaky, které mohou být spojené s bolestmi zad, můžou značit komplikace těhotenství, které mohou vést až k potratu.

Pokud bolesti zad v 2. trimestru těhotenství doprovází i horečka, vyhledejte lékařskou pomoc
Pokud bolesti zad v 2. trimestru těhotenství doprovází i horečka, vyhledejte lékařskou pomoc

Co si z článku odnést

Bolest zad v 2. trimestru bohužel postihuje velké procento žen a mnohdy jsou bolesti nesnesitelné. Ve většině případech jsou ale snadno odstranitelné pravidelným cvičením, které zabere pouze 15 minut denně. Investujte do svého zdraví a kupte si kurz, díky kterému budete vědět, jak pečovat o zdravá záda po dobu vašeho těhotenství ale i po něm. Krátkodobě může pomoci masáž i akupunktura.

TIP: Bolest zad v 3. trimestru a 10 tipů, co pomáhá

Často kladené otázky

Existuje online kurz, který mi pomůže od bolesti zad v těhotenství?

Ano, zkuste kurz od fyzioterapeuta Tomáše Rychnovského.

Pomáhá na bolest zad v druhém trimestru cvičení?

Ano, pomáhá, pokud provádíte správné cviky.

Jak často musím cvičit, aby mě přestala bolet záda těhotenství?

Stačí cvičit 15 minut denně, pokud provádíte správné cviky.

Proč bolí záda v druhém trimestru těhotenství?

Záda v těhotenství bolí především kvůli rostoucímu bříšku a špatnému držení těla.

Zdroje

  • MacEvilly, M. and Buggy, D., 1996. Back pain and pregnancy: a review. Pain64(3), pp.405-414.
  • Casagrande, D., Gugala, Z., Clark, S.M. and Lindsey, R.W., 2015. Low back pain and pelvic girdle pain in pregnancy. JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons23(9), pp.539-549.
  • Sabino, J. and Grauer, J.N., 2008. Pregnancy and low back pain. Current reviews in musculoskeletal medicine1, pp.137-141.
  • Timmons, J. (2016) First trimester pregnancy back pain: Causes, treatments and moreHealthline. Available at: https://www.healthline.com/health/pregnancy/first-trimester-back-pain#next-steps (Accessed: 26 September 2023). 
  • Djakow, J. (2015) Bolest Zad v těhotenství Jako příznak život ohrožujícího StavuNeurologie pro praxi. Available at: https://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2015/06/12.pdf (Accessed: 26 September 2023). 
  • Čechová, N., 2010. Léčebné možnosti a efekt terapie bolesti zad v těhotenství.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů