S brněním rukou během dne i noci byste měli začít něco dělat. Někdy může být projevem závažnějšího zdravotního problému, a tak rozhodně není na místě tento nepříjemný pocit přetrpět. Vždyť přece přinejlepším zjistíte, že se jedná jen o namoženou ruku. V tomto článku se zaměříme na devět nejčastějších příčin brnění rukou v noci i přes den a jak je lze řešit.
Syndrom karpálního tunelu je častou příčinou brnění rukou. Tento stav je způsoben útlakem středového nervu (nervus medianus) v zápěstí, který zajišťuje citlivost a pohyb některých částí ruky.
Syndrom karpálního tunelu se projevuje brněním palce, ukazováčku a prostředníčku, ztuhnutím i ztrátou citlivosti. Příčinou bývají opakované namáhavé pohyby ruky, zranění, hormonální změny nebo také genetická predispozice.
Léčba zahrnuje manuální techniky a lymfatická ošetření, která minimalizují otok a uvolňují napětí.
Syndrom kubitálního tunelu je stav, který nastává v důsledku stlačení nervu ulnaris, který prochází úzkým tunelem na vnitřní straně lokte.
Onemocnění se projevuje brněním rukou, nejčastěji malíčku a prsteníčku, ve spánku, kdy je loket několik hodin ohnutý nebo celkovou slabostí a bolestí v paži.
Podobně jako u syndromu karpálního tunelu může být syndrom kubitálního tunelu způsoben opakovanou námahou ruky (ohýbání v lokti) nebo naopak dlouhodobým omezením pohybu ruky z důvody léčby zranění.
Léčba obvykle začíná nošením podpůrné ortézy a úpravou vašich aktivit tak, aby nedocházelo k dalšímu dráždění nervu.
TIP: Co způsobuje brnění končetin?
TIP: Co dělat při akutní bolesti zad?
Cukrovka, odborně diabetes mellitus, může vést k neuropatii (poškození nervů), problémům s oběhovým systémem, zánětům kloubů nebo nedostatku vitamínu B12, který je důležitý pro zdraví nervů. V důsledku toho vás může trápit brnění rukou přes den i v noci.
Brnění rukou v noci je také velmi časté během těhotenství. Může za to rostoucí děloha vyvíjející tlak na nervy v oblasti páteře a horních končetin, zadržování tekutin a hormonální změny.
Těhotné ženy jsou náchylnější k rozvoji syndromu karpálního tunelu, což je kolikrát důsledkem nevhodné polohy během spánku. S narůstajícím bříškem není však jednoduché pohodlnou polohu najít.
Přečtěte si také: 12 tipů, co na bolest zad v těhotenství
Nadměrná konzumace alkoholu nebo dlouhodobé užívání toxinů může poškodit nervy, ovlivnit krevní oběh a vést k nedostatečnému prokrvení různých částí těla nebo způsobit dehydrataci, v důsledku čehož se zhorší funkce nervových buněk. Problém můžete mít i se vstřebáváním vitamínů a minerálů.
Jedním z viditelných příznaků je právě brnění rukou v noci i během dne. Dále jsou typické závratě, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, zrychlený srdeční tep i psychické problémy.
Vaskulární problémy se týkají stavů spojených s cévami tedy cirkulací krve. Nejčastějším problémem je ateroskleróza, jejíž příčinou je hromadění tuků, cholesterolu a dalších látek na vnitřní stěně tepen, což vytváří plaky. Tyto plaky ztěžují průtok krve v tepnách. K brnění rukou v noci tedy pak dochází v důsledku nedostatečného přísunu krve do rukou.
Autoimunitní onemocnění jsou stavy, při nichž imunitní systém těla začne útočit na vlastní tkáně a buňky, místo aby je chránil před bakteriemi a viry. Brnění a necitlivost rukou bývá příznakem revmatoidní artritidy, lupusu, sklerodermie nebo sjögrenova syndromu.
Tento syndrom vzniká při útlaku nervů a cév v horní hrudní apertuře, což je úzký prostor mezi hrudní kostí a prvním žeberním obloukem.
Kromě únavy, bolesti a brnění rukou způsobuje syndrom horní hrudní apertury problémy s krční páteří.
Příčinou syndromu mohou být opakované namáhavé pohyby, trauma, anatomické abnormality, tlak způsobený nadměrným svalovým napětím nebo úzkostí.
Mohlo by vás zajímat: Jak se pozná zablokovaná krční páteř a co s tím
Útlak kořene nervu v krční páteři způsobuje ostrou palčivou bolest spojenou s brněním, slabostí ruky i celé paže. Útlak může být důsledkem vyhřezlé ploténky, kostních výrůstků, degenerativních změn, zranění nebo nadměrného zatížení.
Mohlo by vás zajímat: Nejčastější problémy od krční páteře
Pokud se potýkáte s brněním rukou pravidelně, je důležité navštívit lékaře, který určí přesnou diagnózu. Od té se pak bude odvíjet adekvátní léčba.
TIP: Co na mravenčení prstů a rukou?
V případě, že vás přepadlo nesnesitelné brnění rukou v noci, můžete se ho pokusit zmírnit teplou lázní, v níž se svaly rukou hezky uvolní. Prsty zkuste také opakovaně zabalit do pěsti a propnout. To by mělo zlepšit cirkulaci krve. Když brnění neustane, vyražte ráno k lékaři.
Kromě léčby, nezapomeňte dbát také na prevenci. Mám pro vás pár tipů, jak brnění rukou v noci i přes den předcházet:
TIP: Online kurz – Žít bez bolesti zad
Co způsobuje brnění rukou v noci?
Brnění rukou v noci může mít různé příčiny, včetně špatného držení těla, přetížení svalů nebo poškození nervů. Roli hraje také napětí a stres.
Kde dochází k útlaku?
Můžete se setkat se syndromem karpálního tunelu (útlak nervu v zápěstí), syndromem kubitálního kanálu (útlak nervu na vnitřní straně lokte), syndromem horní hrudní apertury (útlak nervů mezi hrudní kostí a prvním žeberním obloukem) a útlakem kořene nervu v krční páteři.
Je brnění rukou vážným problémem?
Brnění rukou bývá často přechodné a nezávažné. V některých případech ale může signalizovat vážnější zdravotní problém. Brnění rukou byste tak neměli přehlížet a naopak sledovat jeho průběh.
Jak můžu zmírnit brnění rukou v noci?
Brnění rukou v noci můžete zmírnit teplou lázní a také opakovaným pokrčením a propnutím prstů. Pokud brnění přetrvá do rána, zajděte rozhodně k lékaři.
Kdy mám vyhledat lékařskou pomoc?
Pokud vás brnění rukou trápí několik dní, je velmi intenzivní, doprovází ho slabost nebo bolest, měli byste vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve. Příznaky totiž mohou naznačovat vážnější zdravotní problém, který vyžaduje odbornou péči.
Jak můžu brnění rukou předcházet?
Pokud máte sedavé zaměstnání, zajistěte, aby bylo pracovní prostředí ergonomické. Důležitý je také příjem vitamínu B12, pravidelný pohyb, návštěvy fyzioterapeuta, dostatek spánku a minimalizace stresu.
KIM, Seung Hyun. Diagnosis and treatment of tingling sensation on hands and feet. Journal of the Korean Medical Association, 2005, 48.5: 472-478.
ZAMIR, Muhammad A.; RAOOF, Jamaal. Tingling and numbness in the arm. BMJ: British Medical Journal (Online), 2019, 366.
NTANI, Georgia, et al. Symptoms, signs and nerve conduction velocities in patients with suspected carpal tunnel syndrome. BMC musculoskeletal disorders, 2013, 14: 1-10.
KUMARI, Ashwini, et al. Tingling hand: magnetic resonance imaging of median nerve pathologies within the carpal tunnel. Polish Journal of Radiology, 2019, 84: e484.
TIHANYI, Benedek T., et al. The neuropsychophysiology of tingling. Consciousness and cognition, 2018, 58: 97-110.