Tanec svatého je velmi závažné onemocnění negativně ovlivňující život těch, kterých se týká. Pacienty najdeme především v řadách dětí, ale projevit se může i u dospělých. V tomto článku se podíváme na to, co nemoc tanec svatého Víta je a jak se léčí.
Tanec svatého Víta je nemoc konkrétně neurologická porucha, která má vliv na motorickou kontrolu a vede tak k nekontrolovatelným pohybům. Kromě označení tanec sv. Víta nese toto onemocnění také název Sydenhamův syndrom, Sydenhamova chorea nebo chorea minor.
Přesné příčiny Sydenhamovy chorey nejsou zcela jasné, vědci se ale domnívají, že souvisí s infekcí streptokokem. Tělo reaguje na infekci neobvyklým způsobem a poškozuje určité části mozku, což vede k neurologickým symptomům.
Nemoc svatého víta může postihnout ruce, nohy, obličej a dokonce i trup. Dalšími běžnými příznaky jsou emoční nestabilita, zmatenost a poruchy chování. To vše může způsobit významné potíže v každodenním životě postižených jedinců. Pojďme si příznaky onemocnění přehledně shrnout:
Mohlo by vás zajímat: Jak je možné, že svaly nefungují správně?
Chorea minor byla zpozorována už ve středověku. Je pojmenována podle svatého Víta, patrona tanečníků, kvůli charakteristickým nekontrolovatelným pohybům, jež se podobají právě těm tanečním. Někomu se to může zdát poměrně úsměvné, ve skutečnosti se ale jedná o vážný problém, který ke smíchu rozhodně není.
Jako první popsal nemoc anglický lékař Thomas Sydenham, který přišel na to, že za nemoc může patrně nedoléčená infekce streptokokem. Nákaza se šířila, a tak šílený tanec svatého Víta velmi často vyvrcholil až v davovou hysterii.
O 200 let později objevil Američan George Huntington dědičný druh chorey podobný tanci svatého Víta, ale postihující osoby nad 50 let. Jelikož se Huntingtonova chorea projevuje právě u dospělých bývá označovaná jako chorea major.
TIP: Co na mravenčení prstů a rukou?
Jakmile začnete některý z výše uvedených příznaků u svého dítěte nebo sebe pozorovat, vyhledejte pomoc lékaře, který provede důkladné vyšetření. Obvykle jsou součástí i krevní testy odhalující infekci streptokokem.
Podle většiny studií je tanec svatého Víta zaznamenáván spíše u dívek než u chlapců. Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 15 let. U dospělých a dětí mladších 5 let je výskyt Sydenhamovy chorey velmi vzácný.
Neojedinělým jevem ale je, že chorea minor doprovází, a tudíž komplikuje průběh revmatické horečky. Až čtvrtina pacientů s revmatickou horečkou projevuje příznaky Sydenhamovy chorey. V rozvinutých zemích, včetně České republiky, naštěstí výskyt případů revmatické horečky klesá díky dostupnosti vynikající zdravotní péče a antibiotik. V případě rozvojových zemích nemůžeme bohužel tvrdit to samé.
K léčbě chorey minor předepisují lékaři antibiotika, které tělo zbaví streptokokové infekce a zklidnění narušeného imunitního systému. Nekontrolovatelné záškuby a psychiatrické příznaky bývají tlumeny formou antipsychotik nebo antiepileptik.
Zlepšit kontrolu nad pohyby mohou pacientům pomoci zlepšit fyzikální terapie a rehabilitace.
Pacienti trpící nemocí tance svatého Víta potřebují také a možná především podporu svých blízkých i zdravotnického personálu. Součástí jejich života by měla být péče o duševní zdraví a emoční pohodu.
TIP: Dokáže dech uvolnit psychické napětí?
Choreo znamená latinsky tanec. Nejčastěji se toto slovo pojí s neurologickou poruchou – nemoc tanec svatého Víta (chorea minor).
Chorea minor, známá také jako Sydenhamova chorea nebo tanec svatého Víta, je neurologická porucha, která postihuje nervový systém a vede k nekontrolovatelným pohybům. Obvykle postihuje děti a mladistvé.
Sydenhamův syndrom neboli nemoc svatého Víta způsobuje infekce streptokokovou bakterií, obvykle streptokokem skupiny A.
Nemoc tanec sv. Víta není možné zcela vyléčit. Antibiotika a fyzioterapie ale pomáhají výrazným způsobem tlumit její průběh.