Pokud vás bolí záda, často až do míry, která se nedá vydržet, určitě není dobré zatnout zuby a vydržet. Svůj problém byste měli řešit. Nevíte jak? Pak si přečtěte následující odstavce, v nichž se s vámi podělíme o 10 tipů, co na bolest zad účinně zabírají.
Jelikož nejen v tomto, ale i jiných článcích hojně narazíte na pojmy akutní a chronická bolest zad, dovolíme si na úvod jejich stručné vysvětlení.
TIP: Co dělat při akutní bolesti zad?
Přečtěte si také článek o bolesti zad při jízdě v autě a jak jí předejít.
Bolest zad je bohužel běžným problémem, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Příčinou bolesti zad bývá nejčastěji:
Zajímá vás, jak na bolest zad? Rychlá řešení jsou obvykle dočasná a abyste pocítili trvalé změny a zbavili se bolesti zad úplně, je potřeba se tomu důsledně věnovat a pečovat o sebe. Přesto existují i dočasná řešení, které vám mohou od bolesti zad na chvíli ulevit.
V následujícím seznamu jsme obě varianty zkombinovali a vybrali pro vás celkem 10 tipů, co na bolavá záda zaručeně fungují.
To, jak stojíme, sedíme a pracujeme velmi ovlivňuje, jestli nás bolest zad vůbec potká. Měli bychom přemýšlet, zda pozice v níž trávíme několik hodin denně našemu tělu prospívá. Jak tedy stát a sedět správně?
Vaše hlava by měla být v přímém prodloužení páteře, a to nejen při stání, ale i při sezení a chůzi. Dejte si pozor, abyste hlavu neměli příliš nakloněnou dopředu, jako to bývá při sezení u počítače nebo na telefonu.
Ramena uvolněte, pusťte je „na zem“, rozhodně je nestahujte k sobě a nahoru. Je to náhradní vzor rovnání páteře, který Vám do budoucna nepomůže. Zároveň musíte mít správně zapojené břicho, které by ale nemělo být pevné.
Nezapomeňte dýchat. Dýchání je naprosto zásadní pro to, aby vás rovnání páteře ani při chůzi, ani při sezení neotravovalo a nestálo moc sil. Narovnanou páteř udržujte při současném povolení svalů a správném dechu, který dělá opravdu divy.
Chcete se naučit dýchat správně? Přihlaste se na tento kurz.
Pravidelný pohyb je základ, abyste se udrželi co nejdéle fit. Pokud vás bolí záda, zkuste se protáhnout a uvolnit tak napětí ve svalech. Pravidelnost je důležitá, aby svaly a šlachy byly flexibilní. Mezi sporty, které rovnoměrně posilují zádové svaly patří třeba plavání a jóga.
TIP: Největší smysl má cvičit konkrétní cviky na nefunkční svaly. V kurzu Žít bez bolesti zad se naučíte všechny důležité cviky pro zdravá záda a jejich vyléčení.
Dalším faktorem, co má vliv na bolest zad jsou boty. Obzvlášť trpí záda žen, které stojí většinu času na vysokém podpatku. Zvolte boty s měkkou podrážkou a speciální vložkou, jejichž prostřednictvím dostane klenba tu správnou oporu.
Určitě jste zaznamenali, že nejzdravější je chůze na boso. Tu simulují tzv. barefooty, které disponují opravdu tenkou podrážkou, zároveň vás ale ochrání před ostrými předměty na zemi. Obuv typu barefoot dnes můžete nosit celoročně a na všechny aktivity, dokonce existují i barefoot boty na zimu, na sportování i do společnosti.
Jsou vaše svaly v křeči nebo vás záda bolí třeba od prochladnutí? Profesionální masáž pomůže uvolnit napětí ve svalech. Můžete ji spojit třeba i se hřejivým zábalem, který bolavým zádům prospěje. Navíc díky masáži uklidníte také svou mysl a zbavíte se stresu. Kvalitní odpočinek vždy prospěje.
Bolest zad byste měli konzultovat s lékařem. Po vyšetření vám může doporučit bylinné masti nebo předepsat ty, jež obsahují účinné látky tlumící bolest a bránící tvorbě zánětu.
Od akutní bolesti zad vám pomohou volně prodejné léky na bolest určené k vnitřnímu užití. Nejčastěji se setkáte s Ibalginem, Paralenem nebo Brufenem ve formě tablet. V jejich složení se nachází látky potlačující bolest zad a svalů. Před užitím si nezapomeňte přečíst příbalový leták.
TIP: Jak se projevuje zánět zad (spondyloartritida)?
Akupunktura je tradiční čínská terapie, která se provádí vpichováním jemných jehel do specifických bodů na těle. Tato metoda může pomoci uvolnit energetické bloky a zmírnit bolest zad.
Někomu akupunktura opravdu pomůže, u někoho má výsledky pouze krátkodobé. Je třeba, aby se mozek naučil lépe oslovit svaly, které stabilizují páteř. Jak na to se dozvíte v kurzu Žít bez bolesti zad.
Zahrňte do svého života více pohybu a zdravého jídla a vaše zdraví bude o kousek lepší. Pokud máte třeba sedavé zaměstnání, po práci dbejte na pravidelný pohyb. Udržování zdravé váhy a dobré fyzické kondice je základem pro zdraví.
Mohlo by vás zajímat: Jak je možné, že vás bolí bedra, i když je posilujete?
Co by měl obsahovat váš jídelníček? Konzumujte potraviny bohaté na vitamíny a minerály, které podporují zdraví kostí a svalů. Pokud bychom měli být konkrétní, tak se zaměřte na:
Správně složený jídelníček se neobejde bez vody. Dbejte na dostatečný přísun tekutin, aby bylo vaše tělo hydratované. Minimálně byste měli vypít 1,5 litru vody denně.
Jestli existuje něco, co pomůže na bolest zad opravdu zásadním způsobem, tak je to kvalitní zdravotní matrace. Správný spánek trvá přibližně 8 hodin. Když tak dlouhý čas ležíte ve špatné poloze, za níž může právě nevhodná matrace, nemůžete se divit, že vás trápí takové potíže se zády.
Rozhodně se vyplatí pořídit si matraci, která rovná páteř. Jednou z možností je matrace z paměťové a studené pěny, která se přizpůsobí tvaru vašeho těla. Od věci nebude ani polštář z paměťové pěny zajišťující správnou polohu krční páteře. Studená pěna ale není vhodná úplně pro každého, a proto byste se měli před nákupem matrace poradit s odborníkem.
Ráno nebo během spaní vás páteř bolí, protože je tuhá. Když budete pravidelně cvičit, můžete spát i na karimatce. Pokud byste chtěli zlepšit svůj spánek, můžete se obrátit na Tomáše Rychnovského.
Pokud pracujete na počítači, je důležité, aby vaše pracovní prostředí bylo ergonomické. Smyslem ergonomie je minimalizovat negativní vlivy práce u počítače. Bolest zad tedy ovlivňuje nastavení židle, stolu a výška monitoru.
Nastavte si výšku židle, aby byly nohy celou plochou na zemi. Kolena by měla vytvořit pravý úhel čili být ve výšce nebo mírně pod úrovní sedu. Zádová opěrka musí podpořit bederní oblast. U židle s područkami dbejte na to, aby i lokty byly v pravém úhlu.
Monitor by měl být umístěn tak, aby jeho horní okraj byl ve výšce vašich očí. Pokud je monitor příliš nízko, hrbíte se a zaděláváte si na bolavá záda. Použijte speciální stojan na monitor nebo třeba knihy, jimiž monitor případně notebook podložíte. Ideální vzdálenost od monitoru je asi 50-70 centimetrů.
K odborníkům zabývajícím se léčbou pacientů potýkajících se s bolestí zad patří fyzioterapeut Tomáš Rychnovský. Díky několikaletým zkušenostem získaným při studiu fyzioterapie a během provozování soukromé ordinace sestavil online kurz, který řeší bolest zad.
Postupně vás naučí, jak pečovat o svůj pohybový systém, abyste se bolesti zad zbavili jednou pro vždy. Vše, co od něj uslyšíte, si vyzkoušel sám na sobě, a tak nemusíte mít strach, že by se jednalo o plané řeči.
Přihlaste se na kurz ZDE.
Bolest zad byste měli řešit dlouhodobě. Na akutní bolest zabírají lokální masti nebo léky na vnitřní užití. Zkuste se taky protáhnout nebo zajít na masáž.
Úleva od bolesti zad je běh na dlouho trať. Musíte udělat změny ve svém životním stylu. Nejdůležitější je dbát na správné držení těla, pravidelně cvičit a posilovat zádové svaly, pořídit si vhodnou obuv a matraci. Pokud máte sedavé zaměstnání zkontrolujte si správnou výšku židle i monitoru.
Velmi účinné jsou cviky z jógy. Se správnými cviky na bolest zad vám pomůže také český fyzioterapeut Tomáš Rychnovský v rámci svého online kurzu.
Na akutní bolest zad vám mohou v lékárně doporučit Paralen, Ibalgin nebo Brufen. Obsahují účinné látky, které tlumí bolest zad a svalů.