Nesnesitelná bolest zad v těhotenství: Co s tím?

Nesnesitelná bolest zad v těhotenství

Bolest zad během těhotenství obvykle potká většinu budoucích maminek. Zvyšuje se celková hmotnost těla a s ní i zátěž, zároveň ubývá pohybu a miminko často může tlačit na páteř či orgány, takže záda přirozeně bolí, lze to ale řešit. Co ale dělat, když už je bolest zad v těhotenství opravdu k nevydržení? V tomto článku se zaměříme na to, jaké může mít nesnesitelná bolest zad v těhotenství komplikace, kdy vyhledat lékaře a jak si pomoci.

Kde bolí záda v těhotenství a které oblasti páteře jsou nejvíce ohrožené

S bolestí zad během těhotenství se ženy setkávají už od prvního trimestru a většinou je doprovází po celou dobu těhotenství. Nesnesitelná bolest zad v těhotenství bývá nejsilnější v křížové a bederní oblasti zad, která často bývá zablokovaná. S tím poté souvisí i bolest kyčlí a stydké spony na pánvi, protože tyto klouby nesou váhu těla.

Kde bolí záda během těhotenství se většinou odvíjí od toho, v jaké poloze je těhotenské bříško a v jaké poloze je později i dítě.

  • Bolest krční páteře: Nejspíše by vás nenapadlo, že když máte břicho níže a směřuje spíše dolů, může se zátěž svalů přesunout na hrudní i krční páteř, protože svaly nespolupracují tak, jak by měly a bolest se přenáší.
  • Bolest spodních zad: Nesnesitelná bolest v bederní a křížové oblasti páteře nastává tehdy, kdy je břicho hodně vpředu, tím pádem se více prohýbá bederní páteř. Při prohýbání dochází k nadměrnému tlaku na bederní obratle a může dojít i k výhřezu ploténky nebo skřípnutí svalu.
  • Bolest kostrče v těhotenství: Obecně rostoucí břicho, které je hluboko v pánvi, vytváří větší tlak v pánevní oblasti, protože roste děloha a probíhají tam fyziologické změny. To často zahrnuje také bolest kostrče, kyčlí a to hlavně během chůze či pohybu.

Nesnesitelná bolest zad v těhotenství a její příčiny

Víte, co všechno se děje a mění v těle při těhotenství? Fyziologické i hormonální změny s sebou přináší i bolest zad, která se stává nesnesitelnou většinou tehdy, když se spojí více faktorů najednou. Co všechno může vést k bolesti zad?

Audioseriál
  • Zvýšení tělesné hmotnosti: Během těhotenství je ideální přibrat 7,5-15 kg (zaleží na počáteční váze, štíhlejší ženy by měly přibrat více než ženy, které jsou před otěhotněním obézní), ale některé maminky přiberou i 30 kg. Čím více přiberete, tím je bolest zad větší. Růst dělohy způsobuje nejen tlak na ostatní orgány v pánvi, ale také na cévy a nervy v bederní oblasti. Celkově dochází ke zvýšenému zatížení páteře a kloubů.
  • Změna postavy: S rostoucím bříškem se mění i těžiště těla, které se posouvá vpřed. Tento posun často přetěžuje záda, což může vést k intenzivní bolesti zad.
  • Hormonální změny a výkyvy: Hormony mohou uvolnit klouby pánve a vazy během těhotenství. Tělo se připravuje na porod a chrání plod. Jednou z charakteristických příčin bolesti zad v těhotenství je právě zvýšená produkce hormonů relaxinu, estrogenu a progesteronu.
  • Nedostatek pohybu: Pohyb je i v těhotenství důležitý, a pokud to jen jde, měly by se těhotné ženy hýbat. Ideální je chůze. Samozřejmě v některých případech to není ze zdravotních důvodů možné a někdy hormony a zvětšování bříška způsobuje, že těhotné ženy nemají na pohyb dostatek energie. To bohužel vede k tomu, že celý den sedí nebo leží, což zase vede k větším bolestem zad.
  • Stres: Stres může vyvolat svalové napětí, které zvyšuje citlivost na bolest. Každý člověk reaguje na stres jinak. Některé těhotné ženy mohou reagovat změnou postavení těla, což může vést k nesprávnému rozložení zátěže na páteř a tím k nesnesitelné bolesti zad během těhotenství.

TIP: Jak si ulevit od bolesti zad v druhém trimestru těhotenství?

Cvičení v těhotenství
Nesnesitelná bolest zad v těhotenství: Co s tím? 4

Mohlo by vás také zajímat: 9 nejčastějších příčin brnění rukou v noci i přes den

Co signalizuje nesnesitelná bolest zad v těhotenství

Je důležité naslouchat svému tělu a když už se bolest stává neúnosnou a nesnesitelnou, měli bychom jí věnovat větší pozornost, protože může být signálem jiného zdravotního problému. Co může signalizovat nesnesitelná bolest zad v těhotenství?

Tvrdnutí břicha

Zvýšené napětí a tuhost dolní oblasti břicha je často nazývána jako tzv. tvrdnutí břicha. To může být projevem děložních stahů (Braxtonovy-Hicksovy kontrakce), které jsou běžné. Nesnesitelnou bolest zad způsobuje tlak na vazy, které jsou součástí závěsného aparátu dělohy a s rostoucím bříškem jsou ve větším napětí a způsobují bolest spodní oblasti zad, pánve, ale i tříšel. 

TIP: Co pomáhá na bolest zad v třetím trimestru těhotenství?

Diastáze

S rostoucím miminkem se mění celkové těžiště těla a pokud není páteř a pánev dobře stabilizovaná, může dojít k fyziologickým změnám páteře. Bederní páteř se více prohýbá a sní i hrudní páteř. K tomu dochází k rozestupu břišních svalů. Tomu se říká diastáza, která postihuje přibližně polovinu těhotných žen. Tyto fyziologické změny páteře s sebou přináší i nesnesitelnou bolest zad a celkové zhoršení schopnosti pohybu.

Pokud se projevy diastázy objevují už na začátku těhotenství, používá se šátek na podporu břicha nebo těhotenský pás, aby se snížil tlak na břišní stěnu.

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence spojená s únikem moči při kašlání nebo smíchu je běžnou součástí těhotenství. Pánevní dno je přetížené a zhoršuje se funkce svěrače, který může povolit a dochází k úniku moči. Oslabené pánevní dno se projevuje také bolestí zad, protože svaly jsou ve stresových podmínkách bez možnosti se uvolnit.

TIP: Posilujte pánevní a vyzkoušejte Kegelovy cviky.

Co pomáhá na nesnesitelnou bolest zad v těhotenství

Protože silná bolest zad může být způsobena různými faktory, každému může pomoci něco jiného. Důležité je najít příčinu bolesti a zapracovat na tom. Co pomáhá na nesnesitelnou bolest zad?

Pohyb a cvičení

Pravidelný pohyb je základ, protože posiluje plíce, krevní oběh a udržuje celkově tělo fit. Pokud je žena na pohyb zvyklá, měla by ho udržovat i během těhotenství. Vhodné jsou procházky, plavání nebo třeba těhotenská jóga. Když už ale přijde nesnesitelná bolest zad, chce to trochu něco jiného, a to odborné cviky od fyzioterapeuta, které se zaměřují na danou oblast. Tyto cviky se můžete jednoduše naučit díky online kurzu Jak se zbavit bolesti zad v těhotenství a po porodu.

Co najdete v online kurzu

Pokud nemůžete docházet přímo k fyzioterapeutovi, je online kurz právě pro vás. Kurz se zaměřuje na léčbu a prevenci bolesti pohybového aparátu, a to jak v těhotenství a po porodu, tak i v běžném životě. Kurz Jak se zbavit bolesti zad v těhotenství a po porodu je formou videí a praktická část vám zabere 15 minut denně, takže to zvládnou i časově vytížené ženy. Co vám kurz přinese?

  • Posílení středu těla a správné držení těla během těhotenství, 
  • cviky na břišní svaly pro prevenci diastázy, 
  • cviky pro zlepšení plochosti a pevnosti břicha po porodu, 
  • příprava na porod nácvikem povolení, 
  • zlepšení fyzické kondice a přípravy těla na porod,
  • podpůrnou skupinu, abyste v tom nebyly samy.

Dechová cvičení

Víte, že dechovým cvičením můžete miminku dopřát více prostoru? Kromě toho je skvělé také na zmírnění stresu a napětí a pomáhá nám snížit bolest. Věnujte se vědomému dýchání a bráničnímu dechu každý den, klidně ve chvíli, kdy je bolest zad nesnesitelná, a výsledky se brzy dostaví. 

Jak na dechové cvičení v těhotenství

Lehněte si na záda na podložku, jednu ruku položte na hrudník a druhou na břicho. Zhluboka se pomalu nadechujte do břicha a poté zase pomalu vydechněte. Následně se nadechněte do hrudníku a opakujte podle potřeby.

TIP: Jak správně dýchat do břicha?

Těhotenská masáž

Těhotenská masáž se provádí v leže nebo na boku a je cíleně zaměřená na oblasti, které jsou při těhotenství nejvíce postižené bolestí. Kromě uvolnění svalového napětí přispívá také ke zmírnění stresu, zlepšení krevního oběhu a relaxaci. Těhotenské masáže by měl provádět vždy zkušený masér s akreditací právě na tento typ masáže.

Těhotenská masáž
Nesnesitelná bolest zad v těhotenství: Co s tím? 5

Těhotenský pás

Těhotenský pás je speciální těhotenská pomůcka navržena tak, aby byla oporou bříška a zmírnila tlak na páteř v bederní oblasti. Napomáhá také správně držet tělo a celkově tak přispívá ke zmírnění bolesti zad. Lze také používat šátek rebozo.

Odpočinek

Pokud je nesnesitelná bolest zad v těhotenství vyvolána stresem, dlouhodobým sezením nebo jinou kombinací častých příčin bolesti, odpočinek vám rozhodně prospěje. Vaše tělo pracuje za dva a potřebuje také více odpočívat, proto asi také pociťujete zvýšenou únavu. Dopřejte si chvilku pro sebe a odpočívejte. 

Mezi vhodné polohy pro odpočinek patří:

  • Pozice v leže na boku: Určitě víte, že dlouhodobé sezení není během těhotenství zrovna příjemné. Najděte si tedy pro odpočinek polohu ideálně v leže, čímž se sníží i zátěž na klouby.
  • Sed obkročmo na židli s oporou: Podepřete si ruce třeba o stůl a sedněte si obkročmo na židli. Díky tomu odlehčíte pánvi i trupu a bude se vám i lépe dýchat. 
  • Vyvýšení nohou v leže: Lehněte si a nohy zvedněte a opřete třeba o zeď nebo sedačku. Lépe se vám prokrví končetiny a předejdete i otokům.

Některé polohy pro odpočinek v těhotenství příliš vhodné nejsou, a to:

  • Ležení na zádech: Možná vás to překvapí, ale ležet na zádech není od druhé poloviny těhotenství vhodné. Břicho v této poloze tlačí na spodní dutou žílu, čímž brání v návratu krve do srdce. Kvůli tomu se vám může udělat nevolno jako při poklesu tlaku a dokonce můžete ztratit vědomí.
  • Ležení na břiše: Na břiše můžete ležet v prvním trimestru, pokud vám to je příjemné, potom už ale vhodné není.
  • Sezení: Veškerý tlak při sezení je směřován na pánev, což pak často vyvolává bolest kostrče nebo spodních zad. Proto je také v těhotenství důležitý pohyb, při kterém se váha i tlak rozloží.

TIP: 12 tipů, co na bolest zad v těhotenství

Léky

Samozřejmě jednoduchým řešením jsou léky na bolest. Mějte ale na paměti, že léky nikdy neřeší příčinu bolesti zad a z dlouhodobého hlediska nejsou ideální volbou. Na řadu by měly přijít opravdu ve chvíli, kdy nic jiného nezabírá a bolest zad je nesnesitelná. Také je vždy na místě probrat s lékařem užívání léků.

Kdy vyhledat lékaře při nesnesitelné bolesti zad v těhotenství

Cítíte, že je už bolest zad neúnosná a nepomáhají vám ani běžné metody nebo léky? Pojďme se podívat, kdy je nesnesitelná bolest zad v těhotenství nebezpečná a je lepší vyhledat lékaře, protože se bolest zad může objevit jako příznak jiné zdravotní komplikace či dokonce porodu. Lékaře vyhledejte, když: 

  • Bolest zad doprovází horečka,
  • pálivé močení a bolest spodních zad a pánve,
  • vystřelující ostrá bolest do končetin, 
  • znecitlivění končetin a mravenčení,
  • náhlá a stupňující se bolest zad, 
  • bolest zad a břicha v intervalech, 
  • svalová slabost spojená s bolestí zad.

TIP: Bolí vás kyčle v těhotenství? Přečtěte si náš článek.

Kdo má vyšší riziko bolesti zad během těhotenství?

Těhotenství s sebou přináší mnoho změn a i když je nesnesitelná bolest zad v těhotenství častá u mnoha žen, větší pravděpodobnost, že se bolest objeví mají ženy, které:

  • Trpí bolestí zad už před těhotenstvím, 
  • mají nadváhu nebo jsou obézní, 
  • nemají správné držení těla,
  • jsou těhotné ve vyšším věku, 
  • mají sedavý způsob života a nedostatek pohybu,
  • mají problém s hypermobilitou kloubů.

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jak ulevit od nesnesitelné bolesti kostrče v těhotenství?

Základem je pravidelný pohyb a cvičení. Na bolest kostrče vám pomůže například sedět v tureckém sedu nebo sed na židli obkročmo, kdy nevzniká přímý tlak na pánev. Pomáhá také sezení a pohyb na gymnastickém míči.

Kdy začnou bolet záda v těhotenství?

Nesnesitelná bolest zad v těhotenství se může objevit v jakékoliv fázi. Nejčastěji se ale projevuje v druhé polovině těhotenství, kdy bříško nabírá největší hmotnost a dítě se začíná hýbat.

Jak uvolnit nesnesitelnou bolest zad v těhotenství?

Základem je pravidelný pohyb. Pokud už spíše sedíte, alespoň často měňte polohy a neseďte příliš dlouho. Uvolnit zádové svalstvo můžete pomocí cviků na záda v těhotenství, které se naučíte v kurzu Těhotenství bez bolesti a zaberou vám jen 15 min denně.

Jak správně sedět v těhotenství?

Nejlepší je během těhotenství sedět rovně a ramena usadit dozadu dolů. Snažte se také vyvíjet stejnou zátěž na obě chodidla i na levou a pravou stranu těla. Na židli je dobré sedět obkročmo nebo na gymnastickém míči. 

Zdroje

Casagrande, D., Gugala, Z., Clark, S.M. and Lindsey, R.W., 2015. Low back pain and pelvic girdle pain in pregnancy. JAAOS-Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, 23(9), pp.539-549.

OSTGAARD, H. C.; ANDERSSON, G. B. J.; KARLSSON, K. Prevalence of back pain in pregnancy. Spine, 1991, 16.5: 549-552.

Hassan, H.E., 2020. Kegels Exercises: A crucial issue during woman’s lifespan. American Research Journal of Public Health, 3(1), pp.1-5.

MOGREN, Ingrid M.; POHJANEN, Anna I. Low back pain and pelvic pain during pregnancy: prevalence and risk factors. Spine, 2005, 30.8: 983-991.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů