Naše psychické rozpoložení ovlivňuje náš zdravotní stav. Pokud se nacházíme v psychickém napětí, tělesné funkce přestanou fungovat tak, jak mají. Řešení těchto psychických a s nimi spojených fyzických potíží přináší Metoda uzdravujícího přijetí, která vás dovede zase ke spokojenosti. Pojďme se společně podívat, na jakých principech je postavena.
Vztah duše a těla se začal řešit už v primitivních společnostech. Lidé se ale zamýšleli nad rozdíly mezi tělem a duší. Život byl spojován s dýcháním a duše byla chápána jako síla oživující tělo.
Ve starověkém Řecku a Římě přicházíme k Hippokratovi, který zdůrazňoval celostní pohled na člověka a propojení tělesných tekutin s duševním stavem. Nesmím zapomenout zmínit ani Platóna s Aristotelem. Platón chápal duši jako nesmrtelnou a oddělenou od těla, zatímco Aristoteles hovořil o propojení těla a duše.
V době křesťanství byl důraz kladen na oddělenost těla a (božské) duše. Tomáš Akvinský sice přispěl k šíření názoru týkajícího se propojení těla a duše, ale celkově se v té době zdůrazňovala spíše jejich oddělenost.
V renesanci a později v moderní vědě se objevuje snaha o návrat k celostnímu pohledu na člověka. René Descartes sice tělo a mysl rozdělil, ale v následujících stoletích vyvolalo jeho pojetí rozpory. Teprve v moderní vědě, díky Pierrovi Janetovi a Sigmundu Freudovi, se začalo nahlížet na tělo a psychiku jako na provázané složky.
Dnes už je role psychiky na naše zdraví velmi podrobně pozkoumána, spojení psychiky a tělesného zdraví zkoumá tzv. psychosomatika.
Pokud nevíte, co si pod tím představit, málokdo asi nikdy neslyšel o tzv. placebo efektu, při kterém pacienti prokazují zlepšení svého zdravotního stavu po podání neúčinného léku nebo terapie už jen proto, že věří, že jim to pomůže. Samotná víra tedy má silný vliv na fyziologické procesy v našem těle.
Existují ale tisíce studií, které potvrzují vliv psychiky a emocí na naše zdraví. Jedna z nejzajímavějších je studie The Adverse Childhood Experiences (ACE) Study. Tato rozsáhlá studie zkoumala vztah mezi psychickými traumaty z dětství a dlouhodobými zdravotními i psychologickými následky. Výsledky ukázaly, že vyšší počet negativních dětských zážitků (jako je zneužívání, zanedbávání, nebo nefungující rodinné prostředí) je spojeno s řadou zdravotních a sociálních problémů v dospělosti, včetně vyšší prevalence srdečních onemocnění, diabetes ale i obezity.
Další známé studie jsou Whitehall Studies, které zkoumaly souvislosti mezi sociálně-ekonomickým statusem, stresem v práci a zdravím. Ukázalo se, že zaměstnanci s nižším pracovním statusem mají vyšší míru kardiovaskulárních onemocnění a kratší průměrnou délku života než jejich nadřízení, což naznačuje, že psychosociální stresory v práci mají významný vliv na fyzické zdraví.
Existuje i řada studií, která se věnuje vlivu meditace na zdraví. Dokazují, že pravidelná meditace kromě jiného vede i k nižších fyzické bolesti.
To, že nezpracované emoce, mohou vést k bolesti zad ukázal ve své práci John E. Sarno. Jeho největším přelomovým úspěchem byla diagnostika a léčba syndromu tenzního myoneuronu (TMS), psychosomatické onemocnění způsobující chronickou bolest zad, krku a končetin. Sarno tvrdil, že mnoho případů chronické bolesti zad je ve skutečnosti způsobeno emociálním stresem a potlačenými emocemi.
Více informací o tom, jak funguje psychosomatika a co všechno může ovlivnit, najdete ZDE.
Asi jste si sami dokázali odvodit, že když špatný psychický stav může za fyzické bolesti, je i jejich léčba závislá na vašem psychickém rozpoložení. Krátkodobé řešení můžete najít v podobě:
Jak jsem zmínil, určitě najdete v uvedených bodech úlevu, ta ale nebude trvat dlouho, protože nevyřešíte příčinu svých problémů. Přesně z tohoto důvodu jsem sestavil Metodu uzdravujícího přijetí.
Metoda uzdravujícího přijetí se zaměřuje na pochopení a transformaci hlubokých emocionálních a psychologických bloků, které ovlivňují naše fyzické a mentální zdraví. Tato metoda klade důraz na tři klíčové oblasti:
Metoda uzdravujícího přijetí je tedy založena na přijetí sebe sama, svých emocí a minulých zkušeností. V rámci této metody se odkrývají příčiny vašich fyzických a psychických obtíží, což umožňuje jejich překonání natrvalo.
Mohlo by vás zajímat: Co způsobuje bolest bederní páteře vystřelující do nohy
Tento intenzivní psychosomatický program se zaměřuje na skutečné příčiny vašich problémů a poskytne vám praktické, konkrétní, cílené a trvalé nástroje i techniky, jak se zbavit stresu, obtíží, bolesti a úzkosti.
Nedílnou součástí programu je právě Metoda uzdravujícího přijetí. Sám ji používám přes 16 let. Díky ní jsem se zbavil psychosomatické bolesti břicha a hlavy, jejíž příčinou byl smutek a tlak.
Moc mě těší, že Metoda uzdravujícího přijetí pomohla také tisícům mých pacientů, kteří tak našli cestu, jak se vyrovnat s vlastními výzvami.
Pokud se i vy chcete dostat k harmonickému a plnohodnotnému životu, vydejte se na Cestu psychosomatického uzdravení. Během 12 týdnů můžete v těle nastartovat procesy uzdravení.
Psychika je schopna ovlivnit širokou škálu aspektů našeho života, včetně emocí, chování, vnímání a fyzického zdraví. Dokáže ovlivnit naše rozhodování, reakce na stres, a dokonce i fyziologické procesy v těle.
Psychosomatické potíže jsou fyzické problémy, které jsou způsobeny psychickým stavem člověka. To znamená, že naše mysl a emoce mohou negativně ovlivnit funkce našeho těla, což se může projevit např. bolestmi hlavy, břicha, zad atd.
Metoda uzdravujícího přijetí spočívá v návratu, nalezení a znovu vystavění lidské spokojenosti a s tím spojeného zdraví. Zaměřuje se na identifikaci a proměnu hlubokých emocionálních a psychologických bloků, které stojí za vašimi fyzickými a mentálními obtížemi.
Metoda uzdravujícího přijetí je určená každému, kdo chce objevit klid a spokojenost v sobě samém. Pomůže vám odhalit souvislost mezi vaším fyzickým zdravím a emocionálním stavem.