Neustálá bolest v bedrech, která trápí čím dál tím více lidí, má mnoho příčin. Někdy jste jen zvedali těžké věci, jindy jste dlouho seděli nebo jste měli úraz. Když ale bolest beder neustupuje a drží se vás dlouhodobě, může být příznakem závažnějšího zdravotního problému. Takže pokud vás trápí neustálá bolest v bedrech, pojďte se s námi podívat, co tato bolest může signalizovat.
S bolestí zad se setkal už nejspíš každý. Možná jste neměli žádný úraz, ale neustálá bolest v bedrech se vás trápí už několik týdnů, možná i měsíců a máte pocit, že už jste vyzkoušeli snad všechno, ale nic nezabírá. Neustálá bolest v bedrech může být sama o sobě příznakem několika onemocnění.
TIP: Co signalizuje tato bolest zad?
Mezi jednotlivými obratli jsou měkké polštářky, které je chrání a tlumí nárazy. Když dojde k poškození, měkká tkáň se dostane ven a způsobuje silnou bolest a může dojít i k útlaku nervů. Lidé pak cítí mravenčení nebo brnění rukou, vystřelující bolest a nemohou se moc dobře pohybovat.
Často je protruze disku způsobena úrazy, při zvedání těžkých věcí, nadměrnou zátěží a nedostatkem pohybu. A protože na bederní obratle je vyvíjen největší tlak, nejčastěji se výhřezy stávají právě v bedrech a spodních zádech.
TIP: Protruze disku a jak se řeší vyhřezlé ploténky?
Trigger point neboli spoušťový bod je stažené svalové vlákno, které můžeme snadno nahmatat jako malý bolestivý bod či uzlík na svalu. Mohou se objevovat například na trapézech, ale také ve svalech bederní oblasti, která bývá často hodně namáhána. Celkově pak bývá daný sval ztuhlý a způsobuje bolest beder.
Vertebrogenní algický syndrom (VAS) se projevuje vždy na určité části páteře, kde způsobuje neustálou bolest a omezí pohyb v dané oblasti. Může být způsoben neurologickými faktory. Tato bolest beder a VAS mohou souviset s poškozením nervů, nádory, genetickými poruchami, zraněním a dalšími příčinami.
TIP: Co signalizuje bolest zad v oblasti ledvin?
Ústřel v bederní páteři, známý také jako lumbago, je náhlá akutní bolest v bedrech, při které nejčastěji dochází při úrazech nebo zvedání těžkých předmětů, kdy jsme v předklonu. Člověk má poté problém se narovnat a zůstává v předklonu. Často u toho dochází k přetížení svalů, křeči a mohou být zasaženy také páteřní obratle a ploténky.
Kořenový nebo také radikulární syndrom představuje stav, kdy dojde k útlaku nervového kořene. To se obvykle stává při poškození a výhřezu meziobratlové ploténky, ale také třeba výrustky na páteři a jinými degenerativními změnami páteře.
Tento tlak způsobuje bolest, která vystřeluje do dolní končetiny, a může být doprovázena sníženou svalovou silou, atrofií, poruchou chůze, sníženými reflexy a poruchou citlivosti. Typické jsou zvýšené bolesti při kašlání, kýchání nebo předklonu.
TIP: Co funguje na skřípnutý nerv v bedrech?
Pseudoradikulární syndrom obvykle postihuje páteř na rozmezí beder a kříží a způsobuje bolest, která vystřeluje do končetin, hýždí a stehen. U tohoto syndromu obvykle necítíte svalové napětí ani poruchy citlivosti.
TIP: Co signalizuje tupá bolest zad v kříži?
Dolní zkřížený syndrom je označován jako špatná svalová spolupráce, kdy jsou některé zádové svaly zkrácené a oslabené. Objevuje se u lidí s prohnutím páteře dopředu nebo dozadu (hyperlordóza a hyperkyfóza páteře).
Určité svalové skupiny bederní páteře jsou více namáhány, což vede k bolesti beder. Lidé se pak snaží pohybovat se tak, aby je to nebolelo, což vede k většímu prohnutí a zatížení svalů.
TIP: Chcete se naučit cviky na bederní páteř pod dohledem fyzioterapeuta? Vstupte do online kurzu Žít bez bolesti zad.
Mohlo by vás zajímat: Co způsobuje bolest bederní páteře vystřelující do nohy
I když bolest v bedrech pravděpodobně potká za život každého z nás, jsou určité skupiny lidí, kteří jsou mnohem více náchylný k této bolesti. Proto si dejte pozor na tyto činnosti a faktory:
TIP: Vytvořte si návyky pro zdravá záda a naučte se správně cvičit, aby vás záda už nebolela v kurzu Žít bez bolesti zad od fyzioterapeuta Tomáše Rychnovského.
Pokud vás už nejednou potrápila bolest zad a bolest beder, možná už jste vyzkoušeli spoustu dočasných řešení, které nepomohly. Masáže, tejpy, opichy i více pohybu může pomoci dočasně, ale aby se bolest beder nevracela, je potřeba najít příčinu bolesti a zapracovat na tom, aby se nefunkční svaly opět aktivovaly cvičením.
Konkrétní cviky pro zdravá záda se pod dohledem fyzioterapeuta naučíte v online kurzu Žít bez bolesti zad. Kromě cviků a správné techniky si ale vytvoříte také zdravé návyky, díky kterým si udržíte bezbolestná zdravá záda po celý život. Nemusíte cvičit hodinu denně a provádět náročné cviky. Stačí vybrat správné cviky na konkrétní svaly, které nefungují správně.
TIP: Podívejte se na reference lidí, kteří se své bolesti zad zbavili.
Mohlo by vás také zajímat: Metoda uzdravujícího přijetí – Souvislost psychiky a těla
Jak se projevuje zánět bederní páteře?
Zánět beder se projevuje častými blokádami páteře, bolestí kloubů, která se přenáší od páteře až do kyčlí a dalších kloubů a hlavně omezeným pohybem, který je bolestivý.
Jak se zbavit bolesti beder rychle?
Na bolest beder je nejlepší cvičení na uvolnění bederních svalů. Celkově by cvičení mělo být zaměřeno také na střed těla, břišní svaly a hýždě, kteér by měly být dobře protaženy, posíleny a zapojeny do svalové spolupráce.
Co způsobuje bolest beder?
Mezi nejčastější příčiny bolesti beder je přetížení svalů nadměrnou aktivitou, prudkým pohybem zvedáním těžkých věcí nebo třeba nevhodném pohybu. Svůj podíl má také stres a psychická zátěž.
Jak spát při bolesti bederní páteře?
Pokud vás trápí neustálá bolest bederní páteře, vyhněte se spánkové poloze na břiše. Tak bývá bederní páteř často nepřirozeně prohnutá a bolest je intenzivnější. Ideální spánková poloha je na zádech na boku.
Zánět beder se projevuje častými blokádami páteře, bolestí kloubů, která se přenáší od páteře až do kyčlí a dalších kloubů a hlavně omezeným pohybem, který je bolestivý.
Na bolest beder je nejlepší cvičení na uvolnění bederních svalů. Celkově by cvičení mělo být zaměřeno také na střed těla, břišní svaly a hýždě, které by měly být dobře protaženy, posíleny a zapojeny do svalové spolupráce. Hlavní je ale najít příčinu bolesti a na té zapracovat.
Mezi nejčastější příčiny bolesti beder je přetížení svalů nadměrnou aktivitou, prudkým pohybem, zvedáním těžkých věcí nebo třeba nevhodném pohybu. Svůj podíl má také stres a psychická zátěž.
Pokud vás trápí neustálá bolest bederní páteře, vyhněte se spánkové poloze na břiše. Tak bývá bederní páteř často nepřirozeně prohlá a bolest je intenzivnější. Ideální spánková poloha je na zádech na boku.
Amin, R.M., Andrade, N.S. and Neuman, B.J., 2017. Lumbar disc herniation. Current reviews in musculoskeletal medicine, 10, pp.507-516.
Swartz, K.R. and Trost, G.R., 2003. Recurrent lumbar disc herniation. Neurosurgical focus, 15(3), pp.1-4.
Rucco, V. and Onorato, A., 1998. Common pseudoradicular syndromes (pseudocrural and pseudosciatic pain). European Journal of Physical and Rehabilitation Medicine, 34(2), p.75.
Freynhagen, R., Rolke, R., Baron, R., Tölle, T.R., Rutjes, A.K., Schu, S. and Treede, R.D., 2008. Pseudoradicular and radicular low-back pain–a disease continuum rather than different entities? Answers from quantitative sensory testing. PAIN®, 135(1-2), pp.65-74.
Manchikanti, L., Boswell, M.V., Singh, V., Pampati, V., Damron, K.S. and Beyer, C.D., 2004. Prevalence of facet joint pain in chronic spinal pain of cervical, thoracic, and lumbar regions. BMC musculoskeletal disorders, 5, pp.1-7.