Zablokovaný krk je dnes běžný problém, který může potkat každého. Často může být způsoben stresem, prudkým pohybem nebo špatnou polohou těla. Se zablokovaným krkem se nemůžeme hýbat, jak bychom chtěli, navíc nás dokáže potrápit bolestí. V tomto článku se dozvíte několik účinných metod, jak odblokovat krk a co na zablokovaný krk pomáhá.
Není moc těžké poznat zablokovaný krk. Většinou zkrátka nemůžete hýbat hlavou tak, jak byste chtěli, a často to může způsobovat ostrou vystřelující bolest. Jaké má zablokovaný krk příznaky?
TIP: Nejčastější problémy od krční páteře
Ještě než se pustíme do toho, jak odblokovat krk, je důležité vědět, jaké má zablokovaný krk příčiny a proč k blokádě a bolesti krční páteře dochází. Mezi nejčastější příčiny zablokovaného krku patří:
TIP: Uvolnění krční páteře a 8 tipů, co pomáhá
Existuje několik osvědčených technik, jak odblokovat krk. Tepelná terapie, například nahřívání postižené oblasti suchým teplem, může být obzvláště účinná. Kombinace tepelné terapie s jemnými protahovacími a posilovacími cviky může výrazně zlepšit stav krční páteře. Důležité je dbát na bezpečnost a vyhýbat se náhlým pohybům, které by mohly problém jen zhoršit.
Tepelná terapie poskytuje účinnou úlevu od bolesti. Zahřejte gelový sáček v mikrovlnné troubě či vodní lázni na 40-60 °C. Poté ho zabalte do bavlněné látky a přiložte na postižené místo. Pokud ho nemáte, poslouží vám třeba smotaný ručník nahřátý žehličkou nebo elektrické dečky či termofor s horkou vodou. Můžete použít také hřejivou mast.
Masáž je dalším osvědčeným způsobem, jak zmírnit napětí svalů a jak odblokovat krk. Se zablokovaným krkem pomůže například klasická tlaková masáž nebo baňková masáž. Masáže uvolní svalové napětí, ale mohou být bolestivé, pokud se jedná o zablokovaný krk.
Aktivní uvolnění svalů pomocí tlaku zahrnuje jemné tlačení na napjaté svaly krku nebo ramen prstem. Pro oblast lopatek lze použít tenisový míček. Při tomto cviku je hlava nebo ruka vedena směrem, kde je bolest nejsilnější.
U masáže je dobré se zaměřit také na tzv. trigger pointy neboli spoušťové body. Pokud najdete ve svalech obzvlášť bolestivé body, které jsou na dotek tvrdé jako malé kuličky, tak to jsou ony. Tyto body je potřeba jemně, ale důsledně rozmasírovat.
Můžete na ně tlačit prstem nebo palcem – buď souvislým tlakem, nebo tlak střídejte a uvolňujte. Sice to nebude zrovna nic příjemného, ale dobře to uvolní svalové napětí.
Protahování krčních svalů pomalým pohybem je účinnou metodou pro uvolnění napětí. Cvičení zahrnuje držení hlavy v různých směrech a synchronizaci pohybu s hlubokým dechem. Důležité je nepřekračovat práh bolesti a provádět cviky na krční páteř pomalu a opatrně, aby nedošlo k zhoršení stavu.
TIP: Rehabilitační cviky na krční páteř a 9 efektivních cviků
Pokud máte pocit, že vaše svaly jsou stále ztuhlé a bolest se nezlepšuje nebo dokonce zhoršuje, může vám pomoci fyzioterapeut. Na fyzioterapii se dozvíte vhodné cviky, jak odblokovat krk, správnou techniku a také zjistíte příčinu bolesti krční páteře.
Pokud chcete definitivně skoncovat s blokádami krční páteře a bolestí zad, pak vám pomůže unikátní online kurz Žít bez bolesti zad, ve kterém se formou video lekcí naučíte cviky zaměřené na zdravá záda, páteř a zdravý pohyb.
V kurzu se naučíte také správnou techniku cvičení i dýchání a postupně si osvojíte zdravé návyky pro bezbolestná záda. Navíc kurz máte neustále u sebe, takže vám může posloužit také jako první pomoc.
TIP: Co na kurz říkají lidé, kteří ho už mají za sebou? Podívejte se na reference tohoto výjimečného online kurzu.
Trápí vás zablokovaný krk často? Pak jste pravděpodobně neodstranili příčinu, proč k blokádě krku dochází. Jakmile budete mít zablokovaný krk, zkuste si poznamenat, co tomu předcházelo. Pomůže vám to lépe rozpoznat spouštěče a vyhnout se jim v budoucnu. Pokud zjistíte, že je na vině průvan z klimatizace v práci nebo autě, zkuste ji omezit, vypnout nebo si chránit krk šátkem.
Pokud se objevuje bolest zad ráno po probuzení, může být problém ve vašem polštáři. Doporučuje se pořídit anatomicky tvarovaný polštář, který poskytne vaší krční páteři správnou oporu během spánku. Určitě se podívejte na tipy, jak by měl vypadat ideální ortopedický polštář pro zdravý spánek.
TIP: Za jak dlouho povolí zablokovaný krk?
Prevence zablokování krku začíná správným držením těla. Hlavní je udržovat hlavu v neutrální pozici, s ušima zarovnanými nad rameny. Vyvarujte se dlouhodobého předklánění, zejména při práci na počítači nebo používání mobilu.
Velmi důležité jsou také ergonomické úpravy vašeho pracovního prostředí. Monitor by měl být ve výšce očí a kvalitní židle, která poskytuje oporu, vám pomůže s lepším držením těla. Při spánku by měl krk správně podepírat ergonomický polštář, ideální polohy pro spánek jsou na zádech nebo na boku.
Pokud dlouho sedíte, nezapomínejte na pravidelné přestávky. Protažení pomáhá uvolnit svaly a předcházet jejich ztuhnutí. Důležitá jsou i cvičení zaměřená na posílení krku, zad a ramen, která podporují svalovou rovnováhu.
Na odblokování krku můžete zkusit kombinaci tepla, masáže a jemného protažení a cvičení. Pokud si sami neporadíte, fyzioterapeut vám může pomoci speciálními technikami, které rychle uvolní svalové napětí a vrátí pohyblivost.
Položte ruku na jednu hlavy a druhou ruku dejte za záda. Jemně přitáhněte hlavu směrem k pravému rameni, vydržte tak 10 až 15 sekund. Poté to zopakujte na druhou stranu. Tento rychlý trik pomůže uvolnit napětí v krku a horní části zad.
Obvykle se blokáda krční páteře zlepší během pár dní až týdnů. Pokud se však problém neřeší, může to trvat i několik měsíců, než se stav úplně zlepší. V takovém případě navštivte fyzioterapeuta nebo lékaře.
Teplá sprcha nebo nahřívací polštářek často přináší rychlou úlevu. Skvělou volbou je i jemné protahování nebo lehká automasáž, kdy si jemně promasírujete krk a ramena, zejména na zatuhlých místech jako trigger pointy. To pomáhá uvolnit svaly a zmírnit ztuhlost.
Zkuste si jemně namasírovat oblast kolem krku a ramen. Položte dlaně na šíji a pomalu masírujte svaly a promačkejte si krk. Další možností jsou pomalá protahovací cvičení – jednoduše si krk opatrně protáhněte do stran, aby se svaly uvolnily.
Když máte zablokovaný krk, snažte se spát tak, aby vaše páteř byla v neutrální poloze. Při spaní na zádech by měla být hlava v jedné linii s páteří, takže pozor na příliš vysoké nebo nízké polštáře. Pokud spíte na boku, vyberte si polštář, který vyplní prostor mezi hlavou a matrací a udrží krk v rovině.
Bolest hlavy spojená s krční páteří většinou začíná v oblasti šíje nebo týlu a šíří se do čela, očí nebo uší. Můžete cítit i další nepříjemné symptomy jako hučení v uších, motání hlavy nebo brnění v rukou. Bolest může vystřelovat až do ramen nebo hrudníku.
Saiki, K., Tsuzuki, N. and Tanaka, R., 1999. The effect of muscle-tone-reducing procedures in athetotic head movements: partial nerve block by lidocaine and surgical release of the neck muscles. Clinical neurophysiology, 110(7), pp.1308-1314.
Barua, S.M.B., Mishra, A., Kishore, K., Mishra, S.K., Chand, G., Agarwal, G., Agarwal, A. and Verma, A.K., 2016. Effect of preoperative nerve block on postthyroidectomy headache and cervical pain: a randomized prospective study. Journal of thyroid research, 2016(1), p.9785849.
Hardin Jr, J., 2001. Pain and the cervical spine. Bulletin on the rheumatic diseases, 50(10), p.1.