Jednou z nejčastějších příčin bolesti beder je poškození a skřípnutí nervu. Máte potíže se pro něco ohnout na zem, nemůžete se narovnat a trápí vás při sebemenším pohybu ostrá a pronikavá bolest vystřelující až do noh? Pak máte možná skřípnutý nerv v bedrech. Níže se dozvíte tipy, co funguje na skřípnutý nerv v bedrech, co ho způsobuje a na co si dát pozor.
Skřípnutý nerv v bedrech, je bolestivý stav, známý také jako lumbální radikulopatie, kdy je nerv v oblasti bederní páteře utlačován nebo může být také podrážděný. Útlak nervů v bedrech pak způsobuje ostrou bolest zad v bederní části páteře. Nemůžete se moc hýbat a každý pohyb se zády vám působí silnou bolest a další zdravotní komplikace.
Útlak a skřípnutí nervu bývají často zaměňovány, ale jedná se o dva odlišné stavy. Skřípnutý nerv je akutní stav, při kterém dochází hlavně kvůli zranění, prudkému pohybu nebo výhřezu ploténky. Útlak nervů, často způsobený dlouhodobým tlakem z důvodu strukturálních změn, zánětů nebo ergonomických problémů, vede k postupnému zhoršování příznaků, jako jsou trvalá bolest, necitlivost a slabost (např. syndrom karpálního tunelu).
TIP: Protruze disku a jak se řeší vyhřezlé ploténky?
Pokud máte skřípnutý sval v bedrech, není tak těžké to poznat, protože vám působí nesnesitelnou bolest beder a má jasné příznaky, kterými se projevuje a jak ho poznáte:
TIP: Naučte se rehabilitační cviky a návyky pro udržení zdravých zad po celý život v online kurzu Žít bez bolesti zad, se kterým máte fyzioterapii neustále v kapse s sebou kdekoliv.
Ještě než se zaměříme na to, co funguje na skřípnutý nerv v bedrech a jak si můžete pomoci, je důležité pochopit a najít příčinu, proč k útlaku nervů došlo. A to hlavně proto, že pokud děláme v životě něco, co nejen našim zádům škodí, můžeme se na to zaměřit a vyhnout se zdravotním komplikacím do budoucna.
TIP: Ke skřípnutí nervu dochází také často v oblasti krční páteře. Co pomáhá na skřípnutý nerv na krku?
Nyní pojďme rovnou k věci, co funguje na skřípnutý nerv v bedrech. Možností je spousta, ale mějte na paměti, že některá řešení jsou pouze dočasná a uleví vám od akutní bolesti zad, ale je podstatné se zaměřit na celkově zdravé návyky pro zdravá záda a pohyb bez bolesti.
Vynechejte fyzicky náročnou práci a aktivity. Pohyb, při kterém by vznikla další zátěž na páteř a okolní n ervy by mohlo způsobit větší bolest a rozsáhlejší poškození nervů. Skřípnutý nerv v bedrech potřebuje čas na zahojení a regeneraci.
Jedním z nejlepších a nejúčinnějším způsobů, jak si pomoci se skřípnutým nervem v bedrech, je jednoduše zajít k fyzioterapeutovi. Ten zhodnotí celkový stav a doporučí vám konkrétní cviky na uvolnění nervu a protažení bederní oblasti. Často ke skřípnutí nervu dochází ve stresu, během náročných dnů nebo při sportovních aktivitách.
V takových případech je důležité mít rychlou a efektivní pomoc vždy po ruce. Skvělým řešením může být online kurz, který vám umožní mít potřebné informace a cvičení stále k dispozici.
Pokud hledáte dlouhodobé řešení pro zdravá záda, vyzkoušejte online kurz Žít bez bolesti zad. Tento kurz vás naučí rehabilitační a cílené cviky, které udrží vaše záda zdravá a bez bolesti. Díky cvikům aktivujete svaly, které často při každodenním pohybu opomíjíme, a vybudujete si zdravé návyky, které vám pomohou udržet záda v kondici po celý život.
Navíc budete mít přístup ke všem materiálům kdykoliv a kdekoliv, takže máte první pomoc neustále u sebe.
TIP: Co na kurz Žít bez bolesti zad říkají lidé, kteří už si kurzem prošli? Podívejte se na reference.
Jemné protahovací cviky zaměřené na bederní oblast mohou pomoci uvolnit tlak na nervy. Začněte pomalu a postupně zvyšujte rozsah pohybu. Protahování zvyšuje flexibilitu a pohyblivost, což může pomoci uvolnit skřípnutý nerv a zmírnit bolest. Nedělejte však žádné prudké pohyby a nezkoušejte to na sílu tzv. rozhýbat.
Víte, že většina lidí dýchá pouze povrchově? A přitom hluboké dýchání do břicha nebo brániční dech mají spoustu zdravotních výhod a dokážou být skvělými pomocníky při léčbě nejen bolesti zad. Hluboké dýchání pomáhá uvolnit svaly, které jsou často ztuhlé a napjaté v důsledku stresu nebo špatného držení těla.
Když dýcháme hluboce, naše bránice se stahuje a rozšiřuje, což podporuje uvolnění svalů v oblasti břicha, páteře a dokáže uvolnit také bolest spodních zad včetně beder. Tím se snižuje tlak na skřípnutý nerv a zmírňuje bolest.
Jak správně dýchat do břicha? Návod najdete v úvodním videu online kurzu Žít bez bolesti zad.
Pokud máte spojený skřípnutý nerv v bedrech spolu se zánětem či otokem, zkuste studené obklady a zábaly. Stačí zabalit kus ledu nebo mraženou zeleninu do látky a na 15 minut přiložit k bolestivému místu. Chlad způsobí, že krevní cévy se stáhnou, takže se sníží průtok krve a zmírní se zánět a otok, které způsobují bolest.
TIP: Jak se projevuje zánět zad?
Naopak pokud víte, že skřípnutý nerv v bedrech není způsoben zánětem, teplo pomáhá lépe uvolnit okolní svaly a zlepšit krevní oběh. Teplo navíc podpoří uvolnění svalů a tím i regeneraci a zmírnění svalového napětí a bolesti.
Nejen skřípnutý nerv v bedrech, ale i další komplikace a bolest zad vás může dostat na masérské lehátko. Masáže jsou nejen účinné od bolesti, ale také si odpočinete a užijete si chvilku pro sebe. Pomáhají uvolnit svalové napětí, zaměřují se na trigger pointy a přináší okamžitou úlevu.
Spánkem trávíme až třetinu života, a to, jak spíme, může přímo ovlivnit zdraví zad. Navíc pokud máte skřípnutý nerv v bedrech, je potřeba udělat pár úprav, aby se zmírnil tlak na nervy. Pokud to půjde, spěte na zádech a dejte si polštář pod kolena. Pokud se vám na zádech spí špatně, klidně ležte na boku a polštář si dejte mezi kolena, abyste měli kyčle v přirozené pozici.
TIP: Co způsobuje bolest kyčle při spaní na boku?
V dnešní době je čím dál tím více populární také akupunktura. Tato metoda vychází z tradiční čínské medicíny a provádí se pomocí tenkých jehliček, které se zapichují na určitá místa na těle. Může také podpořit uvolnění endorfinů, přirozených tělních léků proti bolesti, a zlepšit energetický tok, což pomáhá snížit bolest a zánět.
Použití přístroje na transkutánní elektrickou nervovou stimulaci (TENS) může pomoci pro zmírnění bolesti způsobené skřípnutým nervem. Tento přístroj stimuluje nervy elektrickými impulsy, což může přerušit bolest a poskytnout úlevu od akutní bolesti.
Hydroterapie je specifické cvičení v teplé vodě, což zmírňuje tlak způsobený hmotností těla na klouby i svaly, takže lidé mohou cvičit cviky, které jim normálně způsobují bolest, ale ve vodě jsou bezbolestné. K tomu také teplá voda pomáhá uvolnit svaly a zlepšit průtok krve, což podporuje hojení a regeneraci nervů.
Útlak nervů i skřípnutý nerv v bedrech i jinde se může stát komukoliv, ale přece jen jsou rizikové skupiny, které jsou na to více náchylné, a to:
Skřípnutý nerv v bedrech neberte na lehkou váhu, může způsobit intenzivní bolest a výrazně omezit vaši pohyblivost. V důsledku toho se často rozvíjí také zánět nervů, který situaci ještě zhoršuje. Zánět je přirozenou obrannou reakcí těla na podráždění nebo poškození. Když je nerv v bedrech skřípnutý, tělo reaguje zánětem, který se projevuje otokem, zvýšenou citlivostí a teplem v postižené oblasti.
Tento zánět má za úkol ochránit poškozenou tkáň a začít proces hojení. Nicméně, v případě skřípnutého nervu může zánět vytvořit začarovaný kruh, protože otok a zvýšený tlak na nerv dále zhoršují bolest. Kromě bolesti může zánět způsobit i další nepříjemné symptomy, jako je brnění,
necitlivost nebo svalová slabost.
TIP: Co způsobuje brnění končetin?
Nejlepší je návštěva fyzioterapeuta, který vám poradí konkrétní cviky a metody pro vaše záda. Pokud hledáte akutní pomoc, vyzkoušejte hluboké dýchání pro uvolnění svalů, teplé či studené obklady (podle toho, zda máte zánět), masáž nebo cviky pro uvolnění spodních zad.
Skřípnutý nerv v bedrech obvykle způsobuje bolest několik dní. Tato bolest omezuje běžnou pohyblivost a může vystřelovat až do hýždí a spodních končetin. Pokud by tato bolest trvala déle než týden, určitě navštivte lékaře.
Nejčastěji dojde ke skřípnutí nervu v bedrech při sportu nebo fyzické námaze, zranění nebo dlouhodobými návyky, které neprospívají našim zádům (špatné držení těla, dlouhé sezení, málo pohybu apod.). Často skřípnutý sval souvisí také s výhřezem ploténky či zánětem nervů.
Liyew, W.A., 2020. Clinical presentations of lumbar disc degeneration and lumbosacral nerve lesions. International journal of rheumatology, 2020(1), p.2919625.
Cramer, G.D. and Darby, S.A., 2014. The lumbar region. Clinical anatomy of the spine, spinal cord, and ANS, pp.246-311.
Kirkaldy-Willis, W.H., Wedge, J.H., Yong-Hing, K., Tchang, S., De Korompay, V. and Shannon, R., 1982. Lumbar spinal nerve lateral entrapment. Clinical Orthopaedics and Related Research®, 169, pp.171-178.