V těhotenství prochází tělo ženy řadou významných změn, které mohou mít za následek bolest. Ani bolest kyčlí v těhotenství není žádnou výjimkou. Pojďme se tedy společně podívat na příčiny bolesti kyčlí v těhotenství, co na ni pomáhá, a jak jí předejít.
Kyčelní kloub je jedním z největších kloubů v celém těle. Má dvě základní funkce, a to držení těla ve vzpřímené pozici a pohyb. Nachází se mezi pánevní kostí a stehenní kostí.
Tento kloub umožňuje pohyb nohy ve všech směrech, od ohybu po otáčení. Kyčelní kloub hraje klíčovou roli v udržení stability a rovnováhy těla. Je složen z kloubních pouzder, vazů a svalů, které zajišťují plynulý a bezproblémový pohyb.
Bolest nebo nepohodlí v oblasti kyčlí může být způsobena různými faktory, včetně těhotenství.
TIP: Přečtěte si článek o bolesti zad od nohou.
Častou bolestí v průběhu těhotenství je právě bolest kyčlí. Na bolesti kyčlí se podílejí fyzické změny těla maminek v průběhu těhotenství. Bolest se může objevit, jak během tohoto období, tak i po porodu.
Většina nastávajících maminek však pociťuje bolesti kyčlí před blížícím se termínem porodu kvůli tlaku rostoucího miminka a změnám hormonů. To však neznamená, že se bolesti kyčlí nemohou dostavit v jakékoliv fázi těhotenství.
TIP: 12 tipů, co na bolest zad v těhotenství
Příčiny bolestí kyčlí v těhotenství se mohou v každém jednotlivém trimestru lišit. Mezi nejčastější příčiny však patří:
TIP: Co pomůže na bolest kyčlí v těhotenství?
Dobrá zpráva je, že s bolestí kyčlí v těhotenství můžete snadno něco udělat. Níže se dozvíte, jak postupovat, pokud bolest kyčlí během vašeho těhotenství přetrvává. Pokud však bolest přetrvává, navštivte svého lékaře.
TIP: Přečtěte si o bolesti zad v 3. trimestru.
V případě intenzivní bolesti nebo obav je vždy nejlepší navštívit odborníka, tím může být fyzioterapeut. V naší fyzioterapeutské praxi se o vás postaráme pomocí metod moderní západní medicíny v kombinaci s psychosomatikou.
TIP: Bolí vás záda? Vyzkoušejte si náš online kurz Jak se zbavit bolesti zad v těhotenství a po porodu.
Cvičení a následné protažení může posílit svaly kolem kyčelního kloubu, a tím snížit bolest a nepohodlí kyčlí. Cvičte však podle svých možností a zbytečně se nepřepínejte. Stačí tomu věnovat pár minut denně.
TIP: Co způsobuje bolest kyčle při spaní na boku?
Pro uvolnění kyčlí je skvělou volbou cvičení jógy. Pro těhotné ženy existuje speciální typ jógy, která se nazývá prenatální. Tato forma jógy se zaměřuje na jemné a bezpečné pohyby, které posilují svaly, zlepšují pružnost a uvolňují napětí v těle. Prenatální jóga zahrnuje dechová cvičení, která pomáhají uvolnit stres.
Pravidelná praxe prenatální jógy může pomoci snížit bolesti zad, bolesti kyčlí, zlepšit držení těla a připravit ho na plynulý průběh porodu.
TIP: Co pomáhá na bolest zad v 1. trimestru
Na bolest kyčlí je skvělým lékem teplo. Přiložte si na kyčle nahřátý ručník, hřejivou dečku nebo ohřívací láhev. Teplý obklad může pomoci snížit napětí a ulevit od bolesti kyčlí.
S těhotenským bříškem je náročné si najít pohodlnou pozici na spaní, to je jisté. Avšak pokud zvolíte nepřirozenou pozici, pak je možné, že se ozve bolest kyčlí. Zkuste změnit polohu při spaní nebo si kyčle podepřete polštáři.
TIP: Přečtěte si, jak si ulevit od bolesti zad ve 2. trimestru.
Další možnou příčinou bolesti kyčlí může být špatně zvolená obuv. Pořiďte si vhodnou obuv pro těhotné ženy, která je dostatečně prostorná, prodyšná, podpůrná a bez podpatku. Uvidíte, jestli po změně bot, bolest kyčlí odezní.
TIP: Co na bolest kostrče v těhotenství
Prevence je vždycky lepší strategií než následná léčba bolestivého problému. Bolestem kyčlí zkuste předejít pomocí pravidelného cvičení, nošením těhotenského pásu a spaním s těhotenským polštářem mezi koleny.
TIP: Nesnesitelná bolest zad v těhotenství a co s tím?
Ano, mírná bolest kyčlí může být běžnou součástí těhotenství v důsledku změn těla. Nicméně, pokud je bolest silná nebo se zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře.
Pokud bolest kyčlí přetrvává nebo je intenzivní, je vhodné bolest konzultovat s lékařem, aby byla vyloučena možnost závažnějších problémů.
Většina léků by měla být užívána s opatrností během těhotenství. Braní léků je nezbytné konzultovat s lékařem.
Bolavým kyčlím můžete zkusit ulevit protažením, klidovým režimem, teplým obkladem či vhodnou obuví.
VULLO, Valerie J.; RICHARDSON, James K.; HURVITZ, Edward A. Hip, knee, and foot pain during pregnancy and the postpartum period. Journal of family practice, 1996, 43.1: 63-69.
SIFRIG, Brad, et al. An Uncommon Cause of Debilitating Hip Pain in Pregnancy. Current Sports Medicine Reports, 2021, 20.2: 80-83.
STEIB-FURNO, Sarah, et al. Pregnancy-related hip diseases: incidence and diagnoses. Joint Bone Spine, 2007, 74.4: 373-378.
BROOKS, G. G.; THOMAS, B. V.; WOOD, M. J. Hip pain in late pregnancy. The Journal of reproductive medicine, 1990, 35.10: 969-970.
RITCHIE, Joseph R. Orthopedic considerations during pregnancy. Clinical obstetrics and gynecology, 2003, 46.2: 456-466.