Častá bolest zad, ztuhlost svalů a bolest kloubů. Jsou vám tyto příznaky povědomé a trápí vás už delší dobu? Pak se možná jedná o zánět zad, který může být nejen nepříjemný a omezující, ale může se z něj stát i závažný zdravotní problém, když se neléčí. V tomto článku se zaměříme na to, jak se projevuje zánět zad, co je spondyloartitida a jak můžeme zánět zad léčit.
Bolest zad může mít mnoho příčin a zánět zad je jednou z nich. Zánět je reakce těla na poškození nebo fyzické přetížení svalů i kloubů. Může vzniknout ale také dlouhodobými návyky nadměrného zatěžování páteře, jako je třeba špatné držení těla, nedostatek pohybu nebo pohyb, který zádům škodí. Zánětlivé onemocnění zad, které je spojeno s chronickou bolestí je velmi často způsobeno onemocněním spondylartritida.
Zánět a zánětlivé procesy, které v těle probíhají, mohou vést až k trvalým páteřním změnám (srůstům obratlů), proto je důležitá včasná diagnostika a léčba.
Spondyloartritida je zánětlivé onemocnění kloubů a páteře. Navíc sdružuje skupinu souvisejících onemocnění jako Bechtěrevovu chorobu nebo revmatoidní a psoriatickou (lupénkovou) artritidu. Bolest zad, která je typickým příznakem spondylartritidy, se obvykle objevuje v mladém věku a trvá po dobu několika měsíců.
Spondylartritida může mít různé projevy, ale mezi nejčastější patří:
Důležitým aspektem této choroby je, zda je postižena více páteř a pánev (axiální spondylartritida) nebo periferní klouby (periferní spondylartritida), jelikož léčebný přístup se u těchto dvou forem významně liší.
TIP: Brnění rukou od krční páteře a vše, co byste měli vědět
Když vás trápí bolest zad, je důležité zjistit, zda se jedná o zánět, nebo ne. V případě zánětu je nutné si všímat příznaků, kterými se zánět zad projevuje, jako je bolest kloubů a svalů, zvýšené svalové napětí, tuhnutí páteře, bolest zad po probuzení, bolest hlavy nebo snížená citlivost. Obvykle tyto příznaky poleví při cvičení a pohybu, ale během noci se opět zhoršují.
Na druhou stranu mechanické poškození, jako je třeba výhřez meziobratlové ploténky, se projevuje ostrou bolestí, na kterou nám ani pohyb a cvičení nepomáhá. Obvykle je omezená pohyblivost některé části zad a značně se to projevuje i do každodenních činností.
Odhalit, co se za bolestí zad skrývá za příčinu, může být někdy obtížné a často to lidé přisuzují běžným činnostem, které s tím mohou souviset, ale když už je bolest dlouhodobá a chronická, je důležité ji věnovat více pozornost a zjistit, proč se objevuje. Jak poznat, že se jedná o zánět zad? Pojďme se na jednotlivé příznaky blíže podívat.
Bolest kloubů a svalů je jedním z nejčastějších příznaků zánětu zad. Tato bolest může být ostrá, tupá, pulzující nebo to může tak trochu pálit, a to jak v zádech, tak i v dalších částech těla , protože zánět může zahrnovat i širší okolí. Klouby a svaly mohou být citlivější a celkově můžete pociťovat slabost podobnou během chřipky a nachlazení. Klouby mohou být oteklé, zarudlé a teplé na dotek. Pohyb kloubů může být omezený a bolest může zhoršovat při pohybu nebo tlaku. Často bývají bolestivé křížokyčelních klouby (bolesti v hýždích), kyčle a samotná páteř.
TIP: Co způsobuje bolest kyčle při spaní na boku?
Protože je bolest kloubů a svalů velmi podobná jako při nemoci a nachlazení, je hlavní rozlišit příznaky. Bolest zad totiž často může být způsobena stresem. Pokud tedy nemáte i další běžné příznaky nachlazení a cítíte tuto bolest kloubů a svalů často, může se jednat o zánět zad.
TIP: Co signalizuje bolest zad?
Zánět může způsobovat velké svalové napětí a ztuhlost svalů, což může vést k omezené pohyblivosti. Svaly jsou pak na dotek tvrdé a velmi bolestivé i při menším tlaku či zmáčknutí. Obvykle se ztuhlost svalů nejvíce projevuje ráno po probuzení, hlavně když dlouho ležíte v jedné poloze, ale během pohybu a cvičení během dne se zmírní. Napětí svalů může zahrnovat také svalovou křeč, a to hlavně po pohybu, kdy se lidé snaží ztuhlost a napětí tzv. rozhýbat.
TIP: 7 příčin bolesti kostrče při sezení
Páteř bývá při zánětu zad velmi často zasažená. Lidé pak cítí bolest spodních zad, bolest v kříži, krční páteře a také hlavy. S tuhnutím páteře přichází také výrazné pohybové omezení, a to nejen při sportu, ale také při každodenních aktivitách, jako je třeba mytí nádobí, úklid nebo zvedání věcí ze země, kdy se páteř ohýbá a otáčí. Lidé nejčastěji pociťují tuhnutí páteře od kostrče směrem nahoru až k páteři, kdy bolest přechází až do hlavy.
TIP: 10 tipů, co pomáhá na bolest krční páteře
Pokud během zánětu zad dojde k poškození nervů, dochází k poruchám citlivosti, které se projevují brněním, mravenčením nebo necitlivosti v zádech. Ve vážných případech mohou být ohroženy také reflexy, motorika a koordinace pohybu.
Zánět zad může přejít až do revmatoidní artritidy, která se stejně jako zánět projevuje bolestí a otokem kloubů. Způsobuje ho chronický zánět, který se může objevovat kromě kloubů a chrupavek také ve svalech a může postihnout i šlachy.
Kromě hlavních příznaků jako bolest zad a kloubů se mohou objevovat také další zdravotní potíže, jako zánět očí, Crohnova choroba, kolitida, lupénka a záněty střev.
Už samotná diagnostika spondylartritidy a zánětu zad může být obtížná, protože běžné vyšetření a diagnostické metody nemusí zánět odhalit, zejména v jeho raném stádiu. Navíc toto onemocnění vyžaduje efektivní a individuální léčbu. Hlavním způsobem léčby je pravidelné celoživotní cvičení, fyzioterapie a rehabilitace.
Optimální léčba spondylartritidy zahrnuje kombinaci nefarmakologických a farmakologických přístupů. Je potřeba brát v úvahu závažnost symptomů a všech zdravotních potíží, které s tím souvisí.
Pravidelné cvičení doma a udržování kondice je základ pro zdraví záda i pro celý pohybový aparát. Posilování zádových svalů pomocí specifických cviků pomáhá stabilizovat páteř, snížit tlak na páteřní obratle a také aktivuje svaly, které nespolupracují tak, jak by měly. Nejlepší je se cviky naučit s odborníkem, a to můžete snadno z pohodlí domova s online kurzem Žít bez bolesti zad.
Online program Žít bez bolesti zad vás naučí odborné a konkrétní cviky pro zdravá záda, se kterými si je udržíte zdravá a bez bolesti. Aktivujete nefunkční svaly, které zapojíte opět do pohybu a vybudujete si zdravé návyky, jak si zdravá záda dlouhodobě udržet. Kromě cviků na záda se naučíte také dechové techniky, jak dýchat do břicha a budete také součástí komunity.
Fyzioterapeut navrhne vhodné řešení přímo pro vás. Navíc zánět zad není jen tak, chce to kromě cvičení také odpočinek, proto je důležité cvičit efektivně a tak, abyste se nepřetížili. První pomoc můžete mít neustále u sebe v kapse, protože kurz Žít bez bolesti zad vám bude nápomocný i z fyzioterapeutického hlediska.
Pro zánětlivé onemocnění včetně zánětu zad pomáhají protizánětlivé léky, jako je například aspirin, paracetamol nebo ibuprofen. Nejlepší je ale poradit se s lékařem, který vám předepíše léky vzhledem k vašemu celkového zdravotnímu stavu. Další možností je také biologické léčba.
U bolesti zad člověk nikdy pořádně neví, co je příčinou nebo jaká bolest to vlastně je. Protože zánět zad může být nebezpečným onemocněním, které může postihovat celé tělo, včasná diagnostika je velmi důležitá, aby se zjistilo, o co přesně se jedná. Kdy tedy vyhledat lékaře při zánětu zad?
TIP: 7 tipů, co pomáhá na bolest zad pod lopatkou
Zánět se může projevovat mnoha způsoby. Mezi nejčastější příznaky zánětu bederní páteře patří bolest beder a kříží. Bolest se často přenáší až do kyčlí a časté jsou také akutní blokády páteře v bederní oblasti. Pohyb je velmi omezen a člověk je ve strnulé pozici (většinou v předklonu).
Zánět zad se může skrývat za mnoha menšími příznaky, podle kterých ho snadno rozpoznáte. Mezi projevy zánětu zad patří bolest zad a kloubů, která je silnější během spánku a po probuzení a obvykle ustoupí při pohybu a cvičení. Projevuje se také ale svalovým napětím, ztuhlostí a citlivostí.
Pokud je zánětem postižena samotná páteř, postupem času dochází ke srůstům páteřních obratlů v oblasti kloubních spojení, kdy kostnatí vazy. Kvůli tomu se značně snižuje pohyblivost a flexibilita celé páteře a pohyb je pak bolestivý.