Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?

Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?

Bolí vás záda dole nad zadkem, ale nevíte, která část to konkrétně je? Bolest zad dole nad zadkem je poměrně častá, setká se s ní během života více jak 84 % lidí. V tomto článku se podíváme na to, co bolest zad dole nad zadkem způsobuje a hlavně co se s ní dá dělat.

Bolest zad dole nad zadkem, kde přesně to je?

Lokalizovat bolest zad dole nad zadkem může být obtížné, protože tato bolest může zasahovat hned do několika částí zad a může souviset s mnoha příčinami. Celá oblast zad dole nad zadkem je velice komplexní a je důležitá pro stabilitu. Jedinečné uspořádání vazů, šlach a svalů v této oblasti umožňuje široký rozsah pohybů a zároveň chrání citlivé nervové struktury, včetně 31 nervů procházejících dolní částí zad.

Problematika bolesti v této oblasti může být komplikována i blízkostí důležitých orgánů, jako jsou ledviny nebo slinivka břišní, se kterými může bolest zad dole nad zadkem souviset. Proto je důležité lokalizovat tuto bolest a najít příčinu, která ji způsobuje. Kde bolí záda dole nad zadkem?

 • Bolest kostrče: Kostrč je konečná část páteře a skládá se z několika malých srostlých obratlů. Bolest kostrče je nejčastěji způsobena přetížením, zraněním, nebo výrazným tlakem na kostrč, což může být například v důsledku sedavého zaměstnání nebo sezením na tvrdém povrchu, ale také dysfunkcí pánevních svalů a svalů kolem kyčlí. Také může být spojena s poruchami páteře a zánětem.
 • Bolest kříží: Křížová kost je srostlá z 5 obratlů, je spojena s pánví a přenáší váhu trupu na pánev. Bolest v kříži může být způsobena přetížením svalů, šlach a vazů v této oblasti, často v důsledku nesprávného držení těla, slabým pánevním dnem či přetížením nebo zraněním. Také může být spojena s onemocněními páteře, jako je například spondylolistéza.
 • Bolest beder: Bedra jsou oblastí mezi spodní částí žeber a křížovou kostí. Na bedra je během života vyvíjen největší tlak a bolest beder je proto nejčastěji způsobena přetížením svalů, ale tato oblast to odnáší i během těhotenství a často ji způsobí i zranění či onemocnění jako je artritida. Za bolestí beder může být ale i spinální stenóza nebo osteoporóza.
 • Bolest v oblasti ledvin: Ledviny jsou orgány umístěné v dolní části zad a jsou odpovědné za filtrování krve a tvorbu moči. Bolest v oblasti ledvin tedy logicky bývá způsobena nějakým problémem s ledvinami, jako jsou infekce, ledvinové kameny, cysty nebo záněty. Tyto stavy mohou způsobovat bolest lokalizovanou ve spodní části zad, obvykle na jedné straně. 
Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?
Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem? 5

Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem a co pomáhá?

Příčiny bolesti zad dole nad zadkem je mnoho a kromě těch nejčastějších, jako je přetížení svalů, úrazy nebo nedostatek pohybu, je i mnoho méně častých, ale více závažnějších. Společně se podíváme na všechny, abyste mohli snáze zjistit, co způsobuje bolest zad dole nad zadkem.

Audioseriál

Špatné držení těla

V dnešní době má většina lidí špatné držení těla, chodí hodně v předklonu, hlavu mají často upřenou do telefonu či monitoru a nedbá příliš na to, jak to ovlivňuje záda a páteř. Špatné držení může vyvolat přetížení některých svalů a nerovnováhu. To pak často vede k nadměrnému napětí a tlaku na svaly i páteř v oblasti dolní části zad a následně k bolesti. 

Jak na správné držení těla

Hlava by měla být v přímé linii s páteří a neměla by být nakloněna dopředu, jak tomu často bývá při práci na počítači nebo na telefonu. Ramena dejte nahoru, dozadu a dolů, aby se dostala do správné pozice a otevřel se hrudník, zatímco udržujete střed těla. Udržujte také pevné břicho, protože aktivní břišní svaly a pánevní dno napomáhají ke stabilizaci páteře.

Zátěž a svalové napětí

Když se řekne, že bolest zad způsobuje nadměrná zátěž a svalové napětí, ne všichni si umí představit, co přesně to je. Jedná se o dlouhodobé pohybové návyky a fyzickou aktivitu, která příliš zatěžuje určité svalové skupiny, které jsou pak přetížené a mohou být v křeči, stáhnout se a bolet. Následně pak jiné svalové skupiny nefungují a je potřeba je aktivovat.

 V běžném životě se může jednat například o:

 • sport, který zatěžuje pouze jednu stranu těla, 
 • sezení se zkříženými nohy, 
 • zvedání těžkých předmětů,
 • opakovaný pohyb během práci, který zádům neprospívá,
 • dlouhé sezení v autě.

Cviky pro zdraví záda

Pokud je bolest zad dole nad zadkem způsobena svalovým napětím, zátěží nebo přetížení svalových skupin, pomohou fyzioterapeutické cviky na záda, které se zaměřují na aktivaci zádových i břišních svalů. Tyto cviky najdete i v online kurzu Žít bez bolesti zad, který vás tyto odborné cviky naučí a kromě toho si vytvoříte návyky, se kterými si udržíte zdravá záda dlouhodobě. 

TIP: Podívejte se na reference lidí, kterým program Žít bez bolesti pomohl a bolesti se zbavili, a také na první video kurzu zaměřené na správné dýchání.

Úrazy

Se zraněním a úrazy je to jasné. Čas od času se stane, že se při pohybu či sportu stane nějaký úraz či pád. I když to nemusí být na první pohled vážné, stačí prudký pohyb a může dojít k blokaci zad, skřípnutí nervu, křečím, nataženým vazům nebo také k poškození svalů. Proto byste neměli zapomínat na dostatečný odpočinek a čas na regeneraci, a to obzvlášť pokud aktivně sportujete. 

Slabé břišní svaly a stabilizátory páteře

Břišní svaly pomáhají stabilizovat střed těla a páteř a jsou velmi důležité také při správném držení těla. Pokud jsou břišní svaly a stabilizátory páteře slabé, na jejich úkor se přetěžují jiné svaly, které postupem času začnou způsobovat bolest zad dole nad zadkem z důvodu přetížení. Proto je důležité mít komplexní pohyb a posilovat své tělo jako celek.

Stres

Jak určitě moc dobře víte, stres dokáže mít velký vliv na naše fyzické i psychické zdraví, a to hlavně pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě. Na fyzické úrovni se nejčastěji projevuje ztuhlými svaly, kdy je celé těle napjaté a svaly jsou bolestivé třeba i jen na pouhý dotek. To všechno může vést také k dlouhodobé bolesti zad dole nad zadkem, ale také v ramenou, pod lopatkami nebo také k bolesti krční páteře. Nezapomínejte na odpočinek, relaxaci a také pravidelné cvičení a protažení, které dokáže tělo uvolnit.

Výhřez meziobratlové ploténky

Jednou z nejčastějších příčin bolestí zad dole nad zadkem je výhřez meziobratlové ploténky. Ty jsou pružné elastické polštářky mezi páteřními obratli a fungují jako tlumiče páteře. Výhřez nastává ve chvíli, kdy polštářek praskne a pružná tkáň se dostane ven, kde v okolním prostoru způsobuje ostrou a akutní bolest zad. 

K výhřezu plotének dochází zejména při zvedání těžkých předmětů, kdy je na obratle vyvíjen abnormální tlak, který vede k úniku pružné tkáně ven. Může k němu dojít ale také dlouhodobým sedavým životním stylem, při úrazu nebo při pravidelném pohybu, který ploténkám škodí. S výhřezem plotének je nejlepší se obrátit na lékaře.

Výhřez meziobratlové ploténky a bolest zad dole nad zadkem
Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem? 6

Blokáda bederní páteře

Věděli jste, že náhlé svalové napětí může vést až k blokádě bederní páteře? Jedná se o ostrou bolest v kříži a bedrech, která přišla náhle většinou po prudkém nebo neobvyklém pohybu, většinou při předklonu s rotací trupu. Tímto pohybem bederní svaly při nadměrném přežížení způsobí tlak na obratle, které se pootočí vůči sobě a zablokují se meziobratlové klouby. 

Poté se lidé nemohou narovnat a bolest se většinou zhoršuje. V tomto případě je nutné uvolnit svaly a lépe celé místo prokrvit, a to nejlépe fyzioterapie a odborných cviků v kombinaci s dýchacími technikami. U sportovců se často doporučuje například také rázová vlna.

TIP: Jak správně dýchat do břicha?

Osteoartróza

Osteoartróza je onemocnění, kdy dochází k poškození chrupavky v kloubech. Kvůli tomu je pak pohyb bolestivý, dochází ke zmenšení prostoru mezi jednotlivými obratli a mohou se poškodit i kloubní spojení v páteři. Záda pak jsou ztuhlá, pohyb je velmi omezený a často se bolest vyskytuje právě dole nad zadkem, kde je páteř nejvíce zatížená. S osteoartrózou pomohou cviky pro uvolnění a snížení bolesti, ale jelikož se jedná o závažnější zdravotní problém, je nejlepší individuální léčba.

Dvanácterníkové či žaludeční vředy

Dvanácterníkové a žaludeční vředy se často projevují také bolestí břicha, která se prolíná až do zadní části trupu a dolních zad, kde způsobují bolest. Pokud je bolest zad dole nad zadkem způsobena zdravotními problémy spojenými s orgány, je nutná návštěva lékaře.

Ledvinové či žlučníkové kameny 

Kameny v ledvinách nebo žlučníku mohou zablokovat močové nebo žlučové cesty a vyvolat intenzivní bolest v oblasti zad a břicha, která se často šíří směrem dolů nebo do boků a typickým projevem je tak i bolest zad dole nad zadkem.

TIP: Mapa bolesti zad, druhy bolesti a co pomáhá

Fyzioterapie a bolest zad dole nad zadkem
Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem? 7

Scheuermannova nemoc

Scheuermannova nemoc je porucha růstu obratlů charakterizovaná abnormálním růstem obratlů a zakřivením páteře. To může vést k bolesti spodních zad a bolesti zad nad zadkem. Obvykle se objevuje už v mladém věku do 17 let a velmi často souvisí s genetickou predispozicí. I s tímto onemocněním je důležité aktivní cvičení ve snaze dosáhnout svalové rovnováhy.

Zánět zad

Zánět zad se nejčastěji projevuje bolest svalů a kloubů, která se podobá bolesti těla během nachlazení. Zánětem těle reaguje na svalů a kloubů a nejčastěji vzniká v důsledku dlouhodobých návyky nadměrného zatěžování páteře, jako je třeba špatné držení těla, nedostatek pohybu nebo pohyb, který zádům škodí. Mezi zánětlivé onemocnění patří také Bechtěrevova nemoc nebo spondyloartritida. Zánět zad patří k náročnějším zdravotním onemocněním a je potřebná komplexní léčba.

TIP: Jak se projevuje zánět zad?

Nádorové onemocnění

Bohužel bolest zad dole nad zadkem může být ve velmi raritních případech také projevem nádorového onemocnění v oblasti zad, páteři nebo vnitřních orgánech. Nádor pak tlačí na okolí, může stlačovat nervy, působit tlak na páteř a způsobovat tak bolest zad.

Kdy navštívit lékaře s bolestí zad dole nad zadkem

Ať už vás trápí akutní nebo dlouhodobá bolest, neměli byste návštěvu lékaře odkládat, v případě kdy je bolest opravdu silná, váš pohyb je omezený nebo máte třeba i další potíže jako brnění či mravenčení končetin. Navštivte lékaře v případě, že:

 • Máte problém s chůzí a jiným běžným pohybem,
 • ztrácíte citlivost v nohou, 
 • bolest je velmi silná a k nevydržení,
 • máte další zdravotní potíže například s funkcí střev nebo močového měchýře.

TIP: Co na mravenčení rukou a prstů?

Často kladené dotazy (FAQ)

Co způsobuje bolest zad dole nad zadkem?

Bolest zad dole nad zadkem může být způsobena mnoha příčinami. Mezi nejčastější patří špatné držení těla, svalové napětí a přetížení, stres nebo výhřez plotének. Zároveň ale tato bolest může být signálem i závažnějších zdravotních problémů jako zánět zad, osteoartróza, blokáda páteře, onemocnění ledvin a další.

Jak se zbavit bolesti zad nad zadkem a spodních zad?

U bolesti spodních zad záleží na příčině, která bolest způsobuje. Na běžné příčiny jako svalové napětí a ztuhlost z důsledku špatného držení těla, neaktivních svalů či sportu pomohou odborné cviky na záda. Tyto cviky se můžete snadno naučit pod odborným fyzioterapeutickým dohledem s online kurzem Žít bez bolesti zad. Kromě cvičení pomáhá také sauna, zábaly, masáže a samotná fyzioterapie.

Jak poznat, jestli mě bolí záda nebo ledviny?

Pokud vás trápí bolest spodních zad dole nad zadkem a v oblasti beder, může se jednat o projev onemocnění ledvin. V takovém případě se objevuje bolest přímo v místě ledvin, a to na obou stranách, nebo pouze na jedné. S tímto projevem přichází i další příznaky související s problémy močových cest nebo močového měchýře. Bolest pak často proniká i do břicha.

Zdroje

George, S.Z., Fritz, J.M. and Erhard, R.E., 2001. A comparison of fear-avoidance beliefs in patients with lumbar spine pain and cervical spine pain. Spine, 26(19), pp.2139-2145.

Casser, H.R., Seddigh, S. and Rauschmann, M., 2016. Acute lumbar back pain: investigation, differential diagnosis, and treatment. Deutsches Ärzteblatt International, 113(13), p.223.

Bajwa, Z.H., Sial, K.A., Malik, A.B. and Steinman, T.I., 2004. Pain patterns in patients with polycystic kidney disease. Kidney international, 66(4), pp.1561-1569.

Borenstein, D.G., 1996. Chronic low back pain. Rheumatic Disease Clinics, 22(3), pp.439-456.

Leavitt, F., Garron, D.C., D’Angelo, C.M. and McNeill, T.W., 1979. Low back pain in patients with and without demonstrable organic disease. Pain, 6(2), pp.191-200.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů